Bojujte až do vítězství. Zelenskyj si nemůže dovolit říct, že se smíří s částečnou okupací země, říká publicista

21. dubna 2022 14:31, Barbora Turková

matyáš zrno,, <p>Matyáš Zrno (Zdroj: se souhlasem Rádia Zet) </p>

Publicista a novinář Matyáš Zrno strávil před časem nějakou dobu na Ukrajině. Jak samotní Ukrajinci vnímají válku a co by svému prezidentovi za kterým stojí, nikdy neodpustili? Na to odpovídá v rozhovoru pro Rádio Z.

Válka na Ukrajině nabývá na dynamice a Rusko na začátku týdne zahájilo druhou fázi války, jak označuje. „Nečekal bych od toho nic zásadního. Pokud se jim nedařilo doposud, když útočili s čerstvými silami, tak nevidím důvod, proč by se jim mělo začít dařit teď. Mají sice kratší frontu a mohou tam koncentrovat více sil, ale těch 70 tisíc vojáků, které stáhli od Kyjeva, nemohou dát hned na Donbas. Jednotky mají ztráty v technice i v živé síle. Trvá to, než se secvičí a doplní se,” vysvětluje Zrno. Navíc upozorňuje, že stále přetrvávají zásobovací potíže a do toho několik dní pršelo. „Často je tam jedna asfaltka a okolí ní jsou pole a louky. Když tam naprší, tak se do bláta noříte. Přesuny tam nejsou úplně jednoduché. Je to válka, ve které rozhodnou nejen dělostřelci a letci, ale také řidiči náklaďáků,” vysvětluje Zrno.

Podle novináře sledujeme válku, které jsme za posledních dvacet let odvykli. „Střetávají se tu dvě moderní armády, které mají letectvo, dělostřelectvo, tanky i pěchotu. Ukazují to i ztráty na lidech i na technice,” říká Zrno. Rusové se podle něj ukázali být špatní téměř ve všem. „Zmátli vojenské experty, kteří o nich mluvili jako o flexibilních vojácích. Ukázalo se, že mají obrovské problémy s koordinací. Není to jednoduché. Představte si, že řídíte 150 tisíc vojáků. Řada z nich není pořádně vycvičená, do toho náklaďákům prasknou gumy a tankům dojde palivo. Tohle uřídit ještě s letectvem a dělostřelectvem je strašná fuška,” říká publicista.

Sám Putin neví, jak bude jeho vítězství vypadat 

Vladimir Putin se vyjádřil, že by chtěl vítězství oslavit 9. května. Zrno si ale myslí, že sám Putin neví, co si pod vítězstvím představit. „Šel do války bez jasně definovaných cílů. Je to typická ruská taktika:´Co nám dovolí, tam až půjdeme´, ale ukázalo se, že Ukrajinci jim toho moc nedovolí. Pro Rusy ale není problém zabrat Lvov. Kam až se dostanou, to zaberou. Aby mohl ukázat něco, co vykáže jako vítězství, tak si teď řekl, že “osvobodí” celé Doněcké a Luhanské oblasti. Myslím, že se mu to ale tak snadno nepodaří. Posedlost 9. květnem je to, co žene rukou armádu do ofenzívy, i když na to ještě není připravena.” Pokud se to ruské armádě do stanového data nepodaří, budou padat hlavy. Což se ostatně děje i teď, protože neúspěch se neodpouští.

Jedním ze scénářů je to, že by došlo na korizaci Ukrajiny. „Nedovedu si představit, že by na to Ukrajinci přistoupili. Spousta lidí do poslední chvíle nevěřila, že bude válka. O to větší je jejich rozhořčení. Jsou motivovaní, odhodlaní a disciplinovaní. Kdyby Zelenskyj, kterého lidé podporují, teď řekl, že se smíří s částečnou okupací země, tak ho smetou. Nemohou si to dovolit, bojuje se až do vítězství,” říká Zrno. Putinova podpora ale neklesá. „Odpor proti válce není velký a je omezen na velká ruská města. Lidé ho buď podporují, nebo je jim to jedno. Neměl jsem o Rusku a obyvatelích nikdy velké iluze, ale podcenil jsem to. Rusové se nikdy nesmířili s existencí samostatného ukrajinského národa,” myslí si Zrno.

Ruská armáda je odrazem ruské společnosti a není tak silná, jak vypadá. Za excesy jako je vraždění civilistů, znásilňování nebo rabování může hlavně ruské velení. „Všichni, kdo si pamatují komunismus, vědí, že to byla společnost plná přetvářky a lži. Každý se bál říct i banální pravdy. V armádě se všechno zatajuje. Ruská společnost je dost krutá a kdokoliv má moc tak dupe na ty, kdo je pod ním,” vysvětluje publicista Matyáš Zrno.