Bylo by přirozené, aby se do všech čtyř národních parků v ČR platilo vstupné, říká mluvčí KRNAP

3. srpna 2022 9:52, Lenka Skrzeczková

Radek Drahný, <p>Radek Drahný. (Foto: Rádio Zet)</p>

Krkonošský národní park (KRNAP) je jedním z pokladů Česka. Ročně zde zavítají čtyři miliony návštěvníků. Na vše se tu snaží dohlížet právě strážci národního parku (NP). Co dělají a zvažovala někdy Správa parku, že by se pro turisty zavedlo vstupné? Na to v rozhovoru pro Rádio Zet odpovídal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Radek Drahný není pouze mluvčí KRNAPu. Má na starosti i kompletní propagaci NP a kromě toho je legislativním strážcem přírody. „Chodím i do strážní služby, v letním období se často vyskytuji na Sněžce, takže moje práce je poměrně různorodá,“ popisuje.

Strážci NP jsou nepostradatelní

KRNAP má 19 profesionálních strážců, kteří se starají o pořádek na jeho území. „Slouží ve dvou. Není to jen kvůli důkaznímu břemenu a bezpečnosti, ale spousta aktivit je fyzicky náročná, například musí přinést nějaký materiál na nějaké místo, a to se v jednom člověku dělá těžko.

NP má tři skupiny strážců. „Profesionální, to jsou ti, co to dělají od rána do večera,“ říká Drahný. Potom mají strážce přírody. „To je legislativní termín. Prakticky kdokoli; botanik, zoolog, tiskový mluvčí, složí zkoušky stráže přírody. Stane se veřejným činitelem a může v přírodě na daném území zasahovat proti přestupkům.“ Poslední, třetí rovinou, jsou dobrovolní strážci. „To jsou zájemci z řad veřejnosti, kteří jsou zpravidla sdruženi kolem spolku Přátel krkonošské přírody. Pravidelně se školí v dovednostech, znalostech týkající se Krkonoš a potom chodí i do služeb, často s profesionálním strážcem,“ popsal mluvčí.

Hlavní myšlenkou je, aby strážci nebyli vnímáni jako zelená policie, ale spíše jsou to velvyslanci NP.  „Strážce je v terénu proto, aby lidem pomáhal, poradil kudy mají jít. Případně jim ukázal květiny a zvířata v okolí, a když se děje něco špatného, tak musí okamžitě zakročit.

Ročně Krkonoše navštíví 4 miliony návštěvníků. „Proto je práce strážců, jak fyzicky, tak psychicky náročná. Nemůže ji dělat úplně každý, procházejí pravidelně psychotesty,“ uvádí a dodává, že je to někdy frustrující a vyčerpávající práce.

Za návštěvníky jsou správci KRNAPu rádi. „Jsme rádi, že se zajímají o NP a máme možnost jim ukázat krásu a jedinečnost, kterou u nás ve střední Evropě máme,“ říká Drahný. Nesmí ale zapomínat na to, jak by se v NP měli chovat a dodržovat řád parku.

Bez změny legislativy vstupné NP nemůže zavést

Zcela pravidelně se objevují ve společnosti diskuze na téma, že by se NP v České republice zpoplatnily. „Bylo by přirozené, aby Krkonoše měly vstupné. To není ale otázka na správu NP, ale měla by to být otázka celostátního rozhodnutí nejvyšších orgánů. Máme v ČR čtyři NP a bylo by přirozené, aby se platilo vstupné do všech NP,“ uvedl mluvčí.

Dokonce nedávný průzkum mezi turisty Krkonoš podle Drahného ukázal, že by vstupné lidé akceptovali. „Velká většina dotázaných konstatovala, že vstupné i do NP je pro ně přirozená záležitost, protože do každé atrakce, kam dnes jdete, se platí. NP je takové muzeum pod širým nebem,“ popsal a doplnil, že k tomu by mohlo dojít až poté, co by se změnila legislativa.