Ekonom Pikora: Podpora Škodovky není rozumná. Je to socialismus 2.0

16. listopadu 2021 18:07, Barbora Koubová

Vladimír Pikora, Rádio Z

Nedostatek polovodičů zastavil výrobu české automobilce Škoda Auto. Firmám z automobilového prostředí má tedy pomoct covidový program Antivirus. Je to ovšem správně? „Není to rozumná strategie,“ řekl ekonom Vladimír Pikola v Interview Martina Kováře. Co podle něj stojí za energetickou krizí? Jak by se měl řešit boj s inflací a do čeho bezpečně investovat?

Nedostatek čipů omezil výrobu automobilek a pravděpodobně do konce roku bude stát výroba největší české automobilky Škoda Auto. Důvodem nedostatků čipů je pak podle Škody snížení produkce výrobků v Asii. Vláda chce zamezit propouštění a Andrej Babiš proto oznámil pomoc z covidového programu Antivirus. Firmy z automobilového programu tedy budou moct čerpat příspěvky na mzdy a stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun.

Podle Pikory ovšem tento krok není správný a nejde rozumnou strategii. „Jsme až moc orientovaní na automobilky, není rozumné pomáhat za každou cenu, protože my tady vidíme takový zvláštní socialismus 2.0. Ve chvíli, kdy se někomu něco děje, hned mu pomáháme a stát se ještě víc zadlužuje,“ tvrdí a chápe kritiky, kterým vadí, že stát stejně nepomáhá i středním a malým podnikům. „Vláda hraje nefér hru, pokud chce pomáhat, má pomáhat všem,“ řekl. Velkým problémem v této otázce je podle něj i to, že Evropa až příliš spoléhá na levné dovozy materiálů z Číny. Státy by se měly více osamostatnit a vyrábět součástky na svém území.

Evropu drtí energetická krize a zásoby plynu jsou na rekordně nízké úrovni. Dodávky plynovodů z Ruska a Norska jsou omezené a ceny plynu stouply. Po krachu velkých dodavatelů Babiš slíbil, že vláda všem domácnostem odpustí 1500 korun ročně, které nyní slouží jako poplatky za obnovitelné zdroje energie. Podle ekonoma Pikory ovšem nebude krize dlouhodobá: „Doufám, že to bude doba kvartálu, nic dlouhodobého. Nelze ale vyloučit, že Rusko bude komplikovat dodávky plynu do Evropy – to by znamenalo, že ceny plynu budou vyšší delší dobu.“

Boj se zvyšující inflací musí vést podle Pikory centrální banky, nikoliv vláda. „Centrální banky by měly zareagovat tím, že zvýší úrokové sazby. Tím budou bojovat s inflací. Banky se ale domnívají, že inflace bude krátkodobá, a proto to oddalují,“ řekl v rozhovoru ekonom a dodal, že dle jeho názoru se budeme s inflací potýkat ještě cca. 2 roky a spotřebitelé tak budou po tu dobu přicházet o své úspory. Z hlediska investování pak považuje za bezpečnou investici zlato. „Zlato dokáže bojovat s inflací. Některé investice mohou být sice zajímavější, ovšem zlato je dlouhodobě osvědčené,“ tvrdí.

Poslechněte si celý podcast Interview Martina Kováře