Expert dTestu Jiří Zelenka: Nepodléhejme lákavému Black Friday. Slevy jsou mnohdy falešné

23. listopadu 2021 10:00, Barbora Koubová

Jiří Zelenka, Rádio Z

Vánoce se pomalu blíží a nákupní horečka stoupá. Ze všech stran na nás číhají lákadla v podobě obrovských slev, kterým mnohdy nejde odolat. Jsou ovšem výhodné? Má Black Friday opravdu smysl? Jaká jsou rizika půjček? O tom pořadu Dopolední host promluvil expert dTestu Jiří Zelenka.

Předvánoční čas není jen ve znamení příprav na svátky, ale také je to bohužel pro mnohé rodiny stres spojený s financemi. Reklamní lákadlo na nás číhá ze všech koutů, mnoho lidí chce potěšit své blízké krásnými dárky a volí proto možnost půjčky. Nemožnost jejího splacení i špatná finanční gramotnost pak ovšem může způsobit ohromné škody.

I právní expert dTestu Jiří Zelenka nedoporučuje půjčku na spotřební zboží, ovšem chápe, že za jistých okolností se dá lákadlu v podobě půjčky podlehnout. „Doporučuju nepůjčovat si na spotřební zboží, ale chápu, že v současné situaci zdražování cen energií  je k tomu vlastně spotřebitel dotlačen. Dětem se špatně vysvětluje, že náklady, které měl dostat Ježíšek, dostane dodavatel energií,“ chápe Zelenka a dodává, že vzít si v dnes půjčku je mnohem jednodušší díky existenci mnoha nebankovních institucí. Právě u nich totiž zařízení půjčky trvá mnohem kratší dobu a není potřeba vyřízení mnoha formalit. Právě u těchto institucí je ale třeba si dát velký pozor, a to především na instituce, které nabízejí okamžité půjčky bez nahlédnutí do registrů. Standardně by měl žadatel o půjčku předložit dva doklady totožnosti, doložit svůj příjem i to, že na něj nejsou vedené žádné exekuce. „Na tom spotřebitel může poznat, jestli je poskytovatel půjčky seriózní,“ říká Zelenka a v rozhovoru uvedl i několik rad, na co si dát velký pozor: “Jsou to poplatky a ostatní smluvní podmínky, není dobré přijmout produkt, kterému nerozumíme, nejdůležitější je si pohlídat výši splátky.”

Podvod jménem Black Friday

Ze Spojených států amerických i k nám doputovala slevová akce zvaná Black Friday. V Tuzemsku ovšem probíhá hned v několika týdnech a oproti USA se obejde bez surových tlačenic v obchodních centrech, které mnohdy přechází do násilí. Jak ovšem Zelenka upozorňuje, právě Black Friday může být po finanční stránce značně rizikové. Nabízené slevy jsou totiž mnohdy falešné a jedná se o podvod na spotřebitele. „Probíhá to tak, že buď se e-shop vůbec neobtěžuje zboží nadcenit a udává falešnou původní cenu nebo zboží na čas nadcení před Black Friday a pak stanoví cenu, kterou nazve sleva,“ uvádí expert dTestu a doporučuje si cenu zboží porovnat či dlouhodobě sledovat vývoj cen zboží na různých typech internetových srovnávačů.

Nejlepší obrana proti falešným zbožím je podle Zelenky zboží vůbec nekoupit. Pokud ovšem spotřebitel přeci jenom naletěl, může podat podnět na Českou obchodní inspekci. V tomto případě se ovšem musí smířit i s tím, že jemu samotnému to nic nepřinese, ale pouze se může zamezit tomu, aby daný obchod v podvodech pokračoval.

dTest je největší česká spotřebitelská organizace. Vydává stejnojmenný měsíčník s výsledky nezávislých testů výrobků a varuje před nekvalitními a nebezpečnými produkty.  Testování probíhá v profesionálních laboratořích akreditovaných pro daný typ zboží. Součástí  je i spotřebitelská poradna, která pomáhá řešit problémy desítkám tisíc lidí ročně. Největší nápor dotazů pak poradna zažívá v měsíci leden, kdy nejčastější dotaz se týká nároku vrátit do 14 dnů zboží zakoupené přes e-shop v případě, že zaplaceno úvěrem. „Náš názor je takový, že smlouva o půjčce je závislá na kupní smlouvě. Když zrušíte kupní smlouvu, na což máte ze zákona právo, tak s tím zaniká bez jakýchkoliv sankcí také smlouva o spotřebitelském úvěru,“ říká Zelenka.

Poslechněte si celý podcast!