Jan Rajnoch: Rodiče kecají do fotbalu víc než dřív. Nejhorší je jejich taxikaření

21. listopadu 2021 18:30, Barbora Koubová

Jan Rajnoch Zdroj: ČTK, Rádio Z

Bývalý profesionální fotbalista Jan Rajnoch už je ve fotbalovém důchodu, ovšem kopačky na hřebík nepověsil. Devětatřicetiletý obránce se věnuje trenéřině a stal se předsedou fotbalového svazu pro Prahu-Západ. V pořadu Odpolední host rádia Zet promluvil o novém manuálu Fotbalové asociace České republiky (FČAR), který má pomoct trenérům, rodičům a dětem ve vzájemné spolupráci. Právě ta je totiž podle Rajnocha ve výchově malého fotbalisty zcela zásadní.

FAČR na začátku školního roku představila manuál, kterým navázala na projekt, co začal před třemi lety a byl oceněný organizací UEFA. Jedná se o manuál pro trenéry, rodiče a děti, jenž má pomoci všem stranách v oblasti prevence a řešení negativních vnějších vlivů, jako jsou třeba šikana, deprese, týrání v rodině či užívání návykových látek. Jedna z kapitol manuálu pak mluví o respektování rolí a důležitosti role nekřížit. I Jan Rajnoch v rozhovoru s Ondřejem Kopou potvrdil, že recept na to, jak vychovat správného fotbalistu závisí na dobré spolupráci rodiče a trenéra. „Spojení hráč, trenér a rodiče je to nejdůležitější, to je základ. Mladým často říkám, že jsou tři nejdůležitější lidi v jejich životě: Rodiče, učitel a trenér,“ říká. Právě trenér pak podle něj musí své svěřence vychovávat nejen k vítězství, ale i k porážkám, protože právě ty utužují charakter.

Trenéři se nesmí přizpůsobovat rodičům

Rajnoch promluvil i o chování rodičů, které často bývá za hranou a kvůli jejich vysokým ambicím trpí samotné děti. Za největší chybu považuje tzv. “taxikaření”, tedy to, že rodiče dětí vozí sami na tréninky a zápasy. „Já si nepamatuji, že by mě rodiče vozili na trénink. Ty podmínky jsou dnes pro děti hodně jednodušší, a v tu chvíli u nich není taková samostatnost jako dřív,“ říká a upozorňuje i na to, že rodiče by neměli trenérům vstupovat do jejich práce a křičet na děti pokyny během zápasů. „Dneska už do toho rodiče kecají snad ještě víc než dřív. Trenér se ale nesmí rodičům přizpůsobit,“ uvedl s tím, že záleží na tom, jaké si daný klub stanoví u přítomnosti rodičů podmínky. Zmiňuje pak například Tottenham v Anglii, kde mají rodiče zakázáno chodit na tréninky a mohou přijít pouze na tři zápasy v roce. V jiných klubech jsou pak například neukázněným rodičům rozdávány žluté karty.

Jako profesionální hráč se Rajnoch s fotbalem rozloučil před pěti lety v Olomouci. Jak uvedl v rozhovoru, konec byl těžký a chybí mu velké zápasy na obřích stadionech, ovšem přišla velká úleva po psychické stránce a nyní se už jeho život netočí jen kolem fotbalu.

Mimo české prvoligové kluby působil v Německu a čtyři roky strávil i v Turecku, kde hrál v klubech Sivasspor, MKE Ankaragücü a Adana Demirspor. Na toto období pak vzpomíná rád. Fotbal mě tam bavil, je jiný než u nás. Turecký kluby mají finance na to, pořídit si zajímavý hráče. Zahrál jsem si proti zajímavým jménům,“ říká s tím, že Turecko by ostatním hráčům doporučil, ovšem moc dobře si uvědomuje, že tamní prostředí je dosti specifické a v minulosti to hned několik hráčů špatně zvládlo.

Ačkoliv Rajnoch v současnosti trénuje juniorku Motorletu Jinonice, kterému na konci profesionální kariéry pomohl vykopat třetí ligu, stále si chce splnit své trenérské ambice. V současnosti se připravuje se na profesionální trenérskou licenci UEFA a jeho cílem je trénovat některý profesionální tým.

Poslechněte si celý podcast