Kastelán hradu Karlštejn: Je to práce na 10 životů. Jsme zahlceni nesmyslnou byrokracií

10. srpna 2022 15:28, Barbora Koubová

Lukáš Kunst, RádioZET.cz

Lukáš Kunst je od roku 2019 kastelánem na českém hradu Karlštejn. Čas od času se ovšem vrátí ke kořenům a několik návštěvníků provede hradem i jako průvodce. Jak složité je to s opravami hradu? To a mnohem víc uvedl v rozhovoru pro rádio Zet.

 „Svazek klíčů na Karlštejně má asi 3 a půl klika, je to zhruba 400 klíčů, včetně malinkých klíčků,“ říká v úvodu rozhovoru s moderátorem Martinem Karlíkem Lukáš Kunst. S průvodcovstvím začal už v 15 letech a začínal na zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Od roku 1998 působil na hradě Karlštejn. Živí se rovněž jako herec a působí například v divadle Semafor.

„Provázet chodím už jen zřídka. Vymyslel jsem si ale speciální okruh, kterému říkám Na kafe s kastelánem. Je to akce pro 6 osob. Projdeme spolu hrad, je tam nějaké občerstvení a pak si dáme kafe a medovník na ztichlém nádvoří. Je to vždycky pro šest osob. Neztrácím tím kontinuitu a vazbu na objekt. Vracím se tím ke kořenům, když jsem v 15 letech začal s průvodcovstvím,“ říká. „Už tenkrát jsem věděl, že chci být kastelán, ale tehdy to bylo ještě v takové úrovni, že nebylo vůbec jasné, kde to vlastně budu dělat. Že to bude jednou na Karlštejně, to mě opravdu nenapadlo,“ dodává.

Nakolik se projevují moderní technologie na hradech a při práci průvodce? „Samozřejmě se tomu nevyhneme, třeba ve správě hradu, v propagaci a prezentaci se moderní technologie používají, používají se sociální sítě a apod. Do interiéru hradu ale moc moderní technologie necpeme. Chceme zachovat historickou hodnotu,“ říká.

„Je potřeba si uvědomit, že například Kaple svatého Kříže je světový unikát. Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit. Skupiny o počtu 16 osob jednou za půl hodiny je tím limitem, kterým se snažíme přispět k zachování mikroklimatu v kapli. Výší vstupného do kaple nechceme návštěvníky odradit. Není to okruh, na který budete chodit pětkrát ročně. Je to spíš taková duchovní cesta do symbolického nebeského Jeruzaléma,“ uvedl Kunst. Hrad Karlštejn by pak měl dle jeho slov každý navštívit alespoň jednou za život. Práce na hradě je ovšem nekonečná a o změně zatím kastelán nepřemýšlí: „Karlštejn, to je práce na 10 životů, pokud budu mít pocit, že ta práce není hotová, tak nevím, jestli bych někam odešel. Pokud by ale přišla z vedení národního památkového ústavu nějaká opravdu dobrá nabídka, tak bych se nad tím zamyslel. Budoucnost ukáže.“

A jak složité je to s nutnými opravami? „Pohled památkářský a můj provozní se někdy liší. Občas se naštvu, ale když se na to podívám zpětně, naše státní památková péče je na špičkové úrovni. I když se trochu dohadujeme, je to vždycky ku prospěchu věci,” hodnotí karlštejnský kastelán. „Jsme ale zahlceni naprosto nesmyslnou byrokracií. Brání nám v tom, co je základem naší práce – péče o objekt. Od první myšlenky, že chcete něco opravit, k vystavení faktury dodavatelskou firmou může uběhnout třeba rok a půl. Potřebujeme dostat spoustu povolení a je to velmi ubíjející,” dodává Lukáš Kunst.