Lukáše srazil řidič pod vlivem drog. Po nehodě se učil znovu mluvit, s trestem se smířit nechce

24. listopadu 2021 9:10, Barbora Koubová

Lukáš Janků (vpravo) a Martin Karlík, Rádio Z

Jen jeden moment může naprosto všechno změnit. To moc dobře ví Lukáš Janků, který má za sebou velmi těžkou událost. Při jízdě na kole ho totiž srazil řidič pod vlivem drog.

Živil se jako moderátor v rádiu, jezdil na kole, ve volném čase programoval a žil klasický život mladého muže. V srpnu roku 2018 ovšem Lukáš zažil dopravní nehodu kvůli které upadl do kómatu, půl roku strávil v nemocnici a dodnes trpí určitými zdravotními problémy. O své zkušenosti chce ovšem vyprávět a pomoct ostatním lidem přiblížit, čím člověk po tak strašlivé události prochází. O nehodě a životě po ní Lukáš Janků promluvil i v pořadu Dopolední host rádia Zet s moderátorem Martinem Karlíkem.

„Jel jsem na kole, jel jsem rychle, protože jsem chtěl stihnout jeden z amatérských závodů na kole. Srazilo mě auto skončil jsem na měsíc v kómatu, v nemocnici jsem pak byl půl roku,” popisuje Lukáš nehodu. „Když jsem se probral, bylo to jako bych se znovu narodil. Musel jsem se naučit znovu chodit a mluvit, nevědělo se, jestli budu na vozíčku. Nevěděli, jestli přežiju,” dodává. Dotyčnému řidiči vozu byl potvrzen test na drogy a muž byl pod vlivem amfetaminu.

Podmínka jako trest

Případ stále není vyřešení a řidič dostal podmínečný trest. Právě s tím se ovšem Lukáš nehodlá smířit, video záznam ostatně i dokazuje, že těsně před nehodou jel na kole po chodníku. Hádám se se státním zastupitelstvím. Mám cíl, že půjdu výš a výš, možná až na soudní dvůr Evropské unie,” říká Lukáš odhodlaně a vadí mu, že tresty za řízení pod vlivem omamných látek jsou příliš nízké.

Janků chce svůj příběh medializovat a doufá ve spolupráci s BESIPem, oddělením Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích. O svém případu chce napsat knížku a rád by promluvil i na školních besedách.

Ačkoliv má Lukáš po nehodě občasné problémy s mluvením a se zrakem, jeho život pokračuje dál a zvládá být samostatný. Řeč trénuje ve vlastním internetovém pořadu o hudbě a dokonce se zlepšil i v programování. Vrátil se i ke svému oblíbenému kolu a je dál pevně rozhodnut se životem bojovat. Nikdy to nesmíte vzdát, to už mi říkali i v nemocnici,” neskrývá svůj optimismus.

Dopravní nehody, které zapříčinili řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog, patří dlouhodobě k nejtragičtějším. V posledních letech přibývá především případů jízdy po vlivem drog. Informovala o tom ČTK na základě upozornění asociace Záchranný kruh. Za celý loňský rok policisté zjistili 5311 případů jízdy pod vlivem alkoholu a ve 2141 případech jízdu pod vlivem právě drog.

Poslechněte si celý podcast!