Na kontrolu k dermatologovi je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě, říká Kučera

12. května 2022 15:26, Lenka Skrzeczková

Jan Kučera, <p>Jan Kučera. (Foto: Rádio Z)</p>

Tento týden máme velmi slunečné dny, které nám připomínají blížící se léto. Právě to bývá často varovným signálem pro dermatology. Jak se chránit? Jak je úspěšná léčba u maligního melanomu? To prozradil v rozhovoru pro Rádio Z dermatolog Jan Kučera.

Dermatolog doporučuje všem, aby se během slunečných dnů dostatečně chránili před UV zářením. „To může způsobovat celou řadu kožních problémů, hlavně kožních nádorů,“ varuje. Podle Kučery se lidé rok od roku chrání lépe. „Speciálně mladší generace je velice dobře informovaná a dalo by se to shrnout tak, že skoro každý by měl používat celoročně krémy s faktorem patnáct,“ popisuje. Pokud se pak pohybujete hodně venku, pracujete na slunci či sportujete, měli byste sáhnout po faktoru třicet. „Při pobytu v nestandardních podmínkách, na které nejsme zvyklí, jako třeba pobyt na horách, u moře, tak faktor padesát,“ doplnil lékař. Krém byste také měli nanášet na pokožku alespoň dvacet minut před pobytem na slunci, protože některým faktorům trvá, než se na kůži aktivují.

Jen krém nestačí!

Ochrana před sluncem je v několika úrovních. Jednou úrovní jsou krémy, další režimová doporučení. „Obecně se doporučuje polednímu slunci vyhýbat, protože je nejintenzivnější,“ uvádí Kučera. „Další jsou nějaké ochranné oděvy,“ dodává s tím, že například koupací tričko s dlouhým rukávem není podle něj pro děti vůbec špatnou volbou.

Počty kožních nádorů stoupají

Obecně počty kožních nádorů v Česku rostou, ale úmrtnost stagnuje. „Kožní nádory jsou častější ve starších věkových kategoriích, ale například maligní melanom se nevyhýbá ani mladším,“ uvádí. U něj je nejvíce účinná chirurgická léčba. „Když se zachytí včas, tak se nádor odstraní chirurgicky, a to může pacienta vyléčit,“ popisuje.

Pokud je ale nádor již v pokročilém stádiu a metastázuje, tak nastupují léky a biologická léčba. „Jsme schopni ovlivnit přímo určité molekulární děje v melanomu… Zatím bohužel nedokážeme pacienty v tomto stádiu vyléčit, ale dokážeme jim několikanásobně prodloužit délku života, což je obrovský pokrok.

Nepodceňujte kontrolu

Kontrola kůže by podle dermatologa měla proběhnout jednou za rok. V případě, že zpozorujete nové nebo zvláštní znaménko na kůži měli byste zajít k lékaři ihned. „Je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě,“ dodal.