Papež František nemění učení církve, ale dovede naladit jazyk současnému světu, myslí si Monika Klimentová

26. července 2022 14:46, Barbora Turková

Monika Klimentová, <p> Monika Klimentová (Zdroj: se souhlasem Rádia Zet) </p>

Hostem na Rádiu Zet byla tisková mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Jaký je papež František osobně? Je otevřený okolnímu světu více, než jeho předchůdci? Proč lidé v dnešní době už tolik nevěří?

Vztah k víře si Monika Klimentová musela najít. „Jsem z tradiční moravské katolické rodiny, ale v 17 letech jsem zjistila, že mě víra a církev vůbec nezajímá, takže jsem se od ní hodně odklonila. Přirozeným způsobem jsem se k ní vrátila, až když jsem pracovala ve Vídni, protože tam všichni byli věřící. Začala jsem se o to hodně zajímat a věci mi začaly dávat smysl,” popisuje svou cestu. Zároveň si myslí, že i když se o lidech v České republice říká, že jsou ateisté, tak to tak úplně není. „Každý v něco věří. Křesťanská víra věří, že existuje Bůh a že Ježíš Kristus je jeho syn, který je člověk i Bůh a přišel na svět proto, aby nás vykoupil,” říká Klimentová, která studovala tři roky na univerzitě v Římě. „Byl to zážitek a je to moje srdcovka.”

Podle ní lidé víru ztrácí. „Na jednu stranu se tomu ani moc nedivím. Společnost je posunutá trochu jinak, než jsou hodnoty víry. Není to jen tady u nás, je to celosvětový trend. Je to dáno tím, že lidé nevěří institucím. Chápu, že někdy má církev máslo na hlavě a je zastaralá, protože některé věci neumí vysvětlit. Myšlení se hodně mění s papežem Františkem, ale někde tam zůstává ta pachuť,” říká Klimentová. František se podle ní dokáže dobře naladit na notu tohoto světa a chápe, jak lidé přemýšlí. „Nemění učení církve, to ani nejde, ale dokáže jazyk přizpůsobit současnému světu. Nikoho nezatracuje a je tolerantní. Ne že by ostatní nebyli, ale tady je změna přístupu v komunikaci,” myslí si Klimentová, která se s papežem i setkala.

Až bude příležitost, papež přijede do Prahy 

Biskupové jednou za pět let musí vykonat pouť do Říma. Já jako tisková mluvčí jsem je tam mohla doprovázet. Bylo to na audienci, kde jsme mu předávali dary. Velvyslanec nám říkal, že se s námi vyfotí, a že je velmi komunikativní. Papež mi říkal, že až bude příležitost, přijede do Prahy,” vypraví mluvčí a dodává, že třeba oficiální komunikace s Vatikánem funguje jen přes fax. „Když něco posíláme, tak to pošleme přes email a poštou, ale fax tam funguje jako důležitý komunikační kanál.”

Bible je součást naší kultury a podle mnohých je to jedna z knih, kterou by měl každý přečíst. „Je to součást našich kořenů, protože naše evropská civilizace je postavena na křesťanských, židovských a řeckých kořenech filozofie. Patří to k všeobecnému přehledu. Nejsem zastáncem toho, aby ji člověk četl jako detektivku, ale sem tam si přečíst úryvek. Spousta věcí tehdy se řeší i dnes. Patří to k nám a neměli bychom ji zavrhovat dopředu,” vysvětluje mluvčí a přiznává, že četba to není lehká. „Zvláště Starý zákon je dost drastický, a proto je dobré mít k tomu nějaký výklad. Nemůžeme ji brát doslova a musíme vědět, do jakého kontextu doby je to zasazené.” Klimentová je přesvědčená, že křesťanská víra je tolerantní. „Kdokoliv, kdo se snaží žít svůj život dobře a neškodit, tak žije pravdu svojí víry. Stavíme se tolerantně i k nevěřícím. Na Velký pátek, který je hodně liturgický, se modlíme za všechny lidi. Cíl křesťanství je, aby tady bylo pro všechny,” uzavírá Monika Klimentová.