Paralympionik Povýšil: Bez sportu nemůžu být. Půl roku po úrazu jsem byl ve vodě

29. května 2022 22:05, Barbora Koubová

Jan Povýšil (Zdroj: ČTK), RádioZET.cz

Jan Povýšil má 5 bronzových medailí z paralympijských her v plavání a je i mistrem světa. Na vozíčku skončil v 15 letech. Právě sport se ovšem pro něj i po těžkém úrazu stal smyslem života. 

“Já jsem začínal ledním hokejem. Táta ze mě chtěl mít Františka Tikala. Pak jsem se dokonce vrhnul do vodního póla. Pak jsem ale zakotvil u pozemního hokeje. Lidi si z toho dělají legraci, ale pozemní hokej patří mezi TOP tři nejsledovanější sporty světa. Sleduje ho celá Indie i Pákistán,” uvedl Povýšil v úvodu pořadu Sportovní interview Jana Hlocha. 

V 15 letech měl nehodu na toboganu v Itálii a život se mu obrátil vzhůru nohama. Jak se se situací dokázal v tak mladém věku vyrovnat? “Otázky: Proč zrovna já”, přijdou vždycky a přišly. Mně ale naštěstí bylo 15 a tam člověk moc toho neřeší. Neměl jsem jinou možnost, než si srovnat život a vrátit se do linie sport a škola. Půl roku po úrazu jsem byl ve vodě na stadionu na Strahově,” říká. “Vždycky se dá najít něco, pro co se dá fungovat, ale sport je to nejlepší řešení, které si můžete v tu chvíli najít. Znám řadu lidí, které až úraz nakopnul ke sportu. Pomáhá to ve fyzičce i po psychické stránce. I moje rodiče jsou velcí sportovci. Táta sleduje snad všechny sporty co existují. Neměl jsem jinou variantu než sport a školu,” dodal.

Nejlepší paralympiáda?

Povýšil má tři medaile z paralympijských her. Kde se mu nejvíc líbilo a kde naopak bojoval? “Extrémním způsobem mi nesedlo Rio, byl jsem tam strašně nespokojený, vadilo mi tam úplně všechno. Sidney bylo úžasné a v Londýně to byly nejlepší paralympijské hry, co jsem zažil. I Peking se ale velmi povedl.” Z hlediska rivality je to pak podle sportovce stejné, jako na olympijských hrách. “Mám pocit, že to obecně vnímáme jen skrze média a ty nám předkládají i příběhy, co nemusí být pravdivé. Jsme sportovci, ale především i lidi,” uvedl s tím, že velkou rivalitu na hrách nepociťuje a mezi plavci paralympioniky má i kamarády.

I přes úraz ve vodě má Povýšil na vodu jasný názor: ,,Voda mi nikdy nic nevzala, nemohla za to. Byla to chyba, která se prostě někde stala. Voda je nejvíc svobodný prostor na celém světě. Voda je to nejlepší, co mě mohlo potkat. Naučil jsem se v ní i fotit,” sdílel své emoce. ,,Nemůžu bez sportu být. Musím říct, bohužel, protože mám tendenci, když se něčemu věnuju, věnovat se tomu úplně naplno, jinak to nejde.”

Povýšil se po nehodě věnoval i rugby, nebo kulturistice. Jako dítě osmdesátých let měl jako vzor Arnolda Schwarzeneggera. Kromě sportu ale je schopen vzít i fotoaparát do ruky. ,,Tátovi se doma válel starý foťák, ještě na kinofilm, tak jsem si ho půjčoval, fotil si pro sebe a nakonec to přerostlo v takového koníčka, že mě to dokonce i chvilku živilo.”