Politolog Jiří Pehe: Situace kolem Zemana je skandální. Šance Babiše v prezidentských volbách jsou nízké

20. října 2021 20:00, Barbora Koubová

Jiří Pehe, Rádio Z

Situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se hned po volbách do poslanecké sněmovny stala v České republice tématem číslo jedna. Hlava státu byla hospitalizována v neděli 10. října a Hradem ani nemocnicí nebyla doposud oznámena přesná lékařská diagnóza prezidenta. „To, co se kolem prezidenta děje, je nedůstojné pro českou demokracii,“ řekl politolog Jiří Pehe v Interview Martina Kováře.

„Myslím si, že to možná teprve bude předmětem vyšetřování, co se tam vlastně děje. A nejenom v poslední době, ale dlouhodobě,“ uvedl Pehe s tím, že celou situaci vnímá jako skandální.

Miloš Zeman byl v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) hospitalizován bezprostředně po volbách a jeho zdravotní stav vyvolává velké množství otázek. Obrovskou vlnu kontroverze vzbudila návštěva nemocnice předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), která skončila Zemanovým podpisem pod listinou o svolání nové Sněmovny. Jak bylo později zjištěno, návštěvu zorganizoval kancléř prezidenta Vratislav Mynář a učinil tak bez vědomí ÚVN. V pondělí 18. října zveřejnil Senát stanovisko ÚVN a uvedl, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho prognóza je do budoucna nejistá. Mynář pak na tiskové konferenci před novináři zveřejnil video nahrávku, na které Zeman na nemocničním lůžku listinu podepisuje.

Babiš by jako prezident ztratil moc

Bývalý ředitel Politického odboru Kanceláře prezidenta Václava Havla rovněž okomentoval možnou kandidaturu Andreje Babiše na nového prezidenta republiky. Dle něj současný premiér příliš mnoho šancí na vítězství nemá. „Babiš je politik, který je velmi polarizující. Má poměrně velké voličské jádro, okolo 30 procent oddaných podporovatelů, ale u zbytku voličů vzbuzuje negativní emoce,“ tvrdí Pehe a upozorňuje, že pokud by Babiš prezidentské volby prohrál, velmi by oslabil svou pozici opozičního lídra ve sněmovně. V Inteview Martina Kováře rovněž uvádí, že silnými kandidáty na post hlavy státu by mohly být osobnosti jak z politické, tak i občanské společnosti. Mezi možnými adepty zmínil předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS), senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), generála Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou, rektorku Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyni Komise pro spravedlivé důchody. Pehe souhlasí s pokračováním přímé prezidentské volby a její zrušení by považoval za „zvláštní věc“. Měly by se však upravit věci, které s přímou volbou hlavy státu souvisí, což je například i způsob, jakým lze prezidenta odvolat.

Jednání o vzniku nové vlády po volbách probíhají dle politologa zatím bez větších problémů a na české poměry až nezvykle v klidu. Strany nejdou se svými spory na veřejnost. Nechají si to na svá interní vyjednávání a pak přichází s dohodou,“ poukazuje Pehe. Jako problém ovšem vidí fakt, že ze sněmovny prakticky zmizí tradiční levicově orientované strany. „Pokud chybí levicová strana tradičního střihu, tak je to problém. Každá demokracie v západní Evropě má takovou stranu. U nás nebude. Tuhle agendu může převzít Babiš, ale vždy to bude zabarveno jeho populismem,“ tvrdí.

Pehe v rozhovoru okomentoval i sílící hlasy po odchodu z Evropské unie. Podle něj není třeba je brát vážně. Odchod z EU by byl ostatně možný jen na základě referenda, které dle Pehy nebude schváleno. „Česká republika si nemůže dovolit svoje členství ani zpochybňovat,“ tvrdí a dodává, že ČR by se naopak měla produktivně zapojovat do chodu EU. Nastal prý i čas začít uvažovat o zavedení společné evropské měny.

Poslechněte si celý podcast.