Snímek Michael Kocáb – rocker versus politik je velkým lákadlem Letní filmové školy, říká programový šéf

28. července 2022 18:21, Lenka Skrzeczková

divadlo-hlediště, <p>Ilustrační foto. (Zdroj: Profimedia)</p>

Letní filmová škola v Uherském Hradišti se koná od 29. července do 4. srpna. Letos jde už o 48. ročník a má nabídnout cestu historickým, současným a Československým filmem. Na co všechno se fanoušci filmů mohou těšit? To v rozhovoru pro Rádio ZET prozradil programový šéf Jan Jílek.

Jílek doufá, že i letošní ročník bude skvělou jízdou. „ Pro organizátory i diváky je to vždy festivalová smršť. Člověk se snaží do šesti dnů vměstnat celoroční přípravy,“ popisuje. Letošní motto je Dotýkám se filmu a programový šéf doufá, že se tak co nejvíce snímků dotkne skrze filmové plátno publika.

Na festivalu je jedinečná možnost, a to vidět filmy, které jinde jen tak neuvidíte. Velmi oblíbené jsou například němé filmy s živou hudbou či půlnoční delikatesy. „Tam letos bude sekce Peklo nad Berlínem. To je temný proud německé kinematografie 80. až 90. let,“ řekl Jílek. Němé filmy pak jsou věnovány italské kinematografii z dob království.

Zahajovacím filmem bude dokument Olgy Sommerové – Michael Kocáb – rocker versus politik, což je komplexní a hluboký portrét o jeho osobě. „Ona sama projevila velký zájem o to, aby její film byl poprvé ukázán právě v Uherském Hradišti. Takže to bude velké lákadlo za účasti velmi silné delegace včetně Michaela Kocába a dalších hostů. Ten film sám o sobě opravdu funguje a je to velmi důstojný a šlapající snímek,“ dodal šéf programu. Zakončujícím filmem pak je snímek Arvéd. „Je to o specifické temné postavě českých dějin, Jiřím Arvédovi Smíchovském, což byl spolupracovník gestapa a potom to byl agent, okultista, satanista.“

Ve výběru hostů máme volnost

Máme opravdu dramatickou svobodu a můžeme ukázat lidem, co chceme,“ popisuje Jílek. Na filmový festival dorazí i Jim Sheridan, což je irský režisér, scenárista a producent, jehož politické drama Ve jménu otce vyhrálo Berlinale. „V oblasti hostů máme svobodu a volnost. Když máme zajímavé hosty, kteří mají co říct a se kterými rádi pracujeme, tak je to skvělé. Byly ale i ročníky, kdy jsme neměli tak velká jména a neprojevilo se to na diváckých reakcích, počtu prodaných akreditací atd. U Jima Sheridana je to dlouholetá práce. Některé hosty zveme dlouhé roky. Portfolio je opravdu široké,“ dodal na závěr rozhovoru programový šéf.