Talent tvoří v malování podstatnou roli, ale bez tvrdé práce by to nešlo, říká výtvarnice

2. srpna 2022 14:57, Lenka Skrzeczková

Julie Kopová, <p>Výtvarnice Julie Kopová. (Foto: Rádio Zet)</p>

Hostem na Rádiu Zet byla výtvarnice Julie Kopová. Ta aktuálně studuje na Akademii výtvarných umění malbu. Jak se k umění dostala? Co ji v oboru nejvíce zajímá a jaký je rozdíl mezi malováním a kreslením? To prozradila v rozhovoru.

Julie Kopová k výtvarnému umění tíhla odmalička. „Máma je malířka. Byla jsem uměním obklopena odjakživa. Byla to pro mě přirozená cesta. Vždycky jsem to nějak intuitivně cítila, že bych chtěla malovat,“ řekla.

Aktuálně studuje na Akademii výtvarných umění šestiletý obor – malbu. „Nejprve se člověk učí základy od kresby figury po zátiší. Potom se snaží vyvíjet sám pod vedením profesora, který vede ateliér. Tam už je to o vlastní práci a o hledání témat, které zpracováváte,“ sdělila Kopová a dodává, že je to běh na dlouhou trať.

V malování podle výtvarnice tvoří poměrně podstatnou roli i talent, ale bez tvrdé práce dobrý obraz jen tak nenamalujete. „Nešlo by to bez té píle, a hledání techniky, prostoru.

Abstrakce je všude okolo nás

Výtvarnice nikdy neinklinovala k figurální malbě. Více se zajímá o abstrakci. „Začínala jsem krajinou, kterou jsem postupně abstrahovala. Inspiraci mám v krajině a hudbě. Snažím se vytvářet fúzi a abstrakcí metaforicky zobrazuji můj pocit z krajiny,“ popsala. Právě abstrakce je podle Kopové všude okolo nás. „Neuvědomujeme si, když vnímáme to, co vidíme. Když třeba rozostříme mírně zrak, tak už to je abstrakce a veškeré zákonitosti v obraze, které jsou v konkrétním díle jako třeba zlatý řez, tak je aplikovatelný stejně v abstrakci,“ myslí si a dodává, že vnímá, že z ní lidé mají spíše strach, protože jde o pouhé vnímání pocitů a nenajdeme tam jasnou informaci.

Samotnou ji baví hodně experimentovat. „Používám akrylové barvy a kombinuji malbu s kresbou. Používám i olejové pastely, kterými kreslím neurotické linky do obrazu, ale potom také do mokré barvy ráda vyrývám struktury,“ popsala.

Rozdíl mezi malováním a kreslením je pouze v technice. „Malování je při použití štětce a barev. Kreslení má spíše lineární charakter a je to, když člověk používá tužku, pastely,“ popsala Kopová.