Tomáš Klus: Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl hrát v muzikálu

30. srpna 2022 10:15, Barbora Koubová

Tomáš Klus (Profimedia), RádioZET.cz

Tomáš Klus je úspěšný písničkář, skladatel, ale i herec. Nyní poprvé účinkuje v muzikálu Branický zázrak, na kterém se sám podílel i jako autor, pod vedením režiséra Jana Svěráka. Klus poskytl telefonní rozhovor pro rádio Zet.

Léto se blíží ke konci a lidé se opět vrací po dovolených do pracovního procesu. Pro Tomáše Kluse ovšem bylo léto právě ve znamení práce. „Léto bylo výsostně pracovní, ale v tom nejlepším významu. Byli jsme dlouho drženi v takové izolaci od lidí a naší práce, takže jsme si to teď dost vynahradili a užili. Byl to krásně strávený letní čas,“ říká. „Až mi to přijde přesně takové, jako když člověk přijede na krásnou letní dovolenou a má pocit, že vybalí kufr a už musí balit a jet domů, tak přesně takový mám pocit z toho léta. Na festivaly lidi chodili s velkou chutí bavit se a oslavit to, že můžeme být takhle hezky a intenzivně spolu,“ pochvaluje si.

Muzikál Branický zázrak Klus vytvořil společně s oscarovým režisérem Janem Svěrákem. Práci s ním si zpěvák nemůže vynachválit. Režisér dokonce neváhá v představení sám vystoupit. „Jan Svěrák je výjimečný v mnoha ohledech a tohle je jedna z jeho výjimečností, že opravdu chodí na každé představení a v momentě, kdy je potřeba jakkoli cokoli zaskočit, tak je připraven. On totiž opravdu všechno umí a jak to napsal, tak ví, kdo co říká. Funguje tam jako osvětlovač i jako nápověda,“ říká Klus. „Při posledním představení nám dokonce nefungovala synchronizace projekce a zvuku a on tam naživo zazpíval písničku. Potom podezříval mě a našeho basáka Honzu, že to byl kanadský žertík, protože mi tam furt něco provádíme. Ale opravdu to byl technický problém a on to zvládl výborně. Je to vycházející rapperská hvězda,“ dodal se smíchem.

“Byl bych blázen, kdybych nespolupracoval se Svěrákem”

„Mně by nikdy nenapadlo, že bych hrál v muzikálu a už vůbec ne, že bych muzikál napsal. Na druhou stranu, když mi zavolal Honza Svěrák, tak jsem si říkal, že by to bylo hodně zvláštní, že bych to dělal zrovna s ním a byl bych blázen, kdybych na to nekývl,“ říká s tím, že muzikál mu otevřel obrovské pole působnosti v rámci žánru. „Já jako písničkář si libuju v tom, že nejsem svázaný žádným žánrem a tady byli vyžádovány inspirační zdroje, aby každá písnička byla z jiného žánru. Poslední čtyři představení okolo mě Honza Svěrák procházel s takovým potutelným úsměvem a říkal, že ho něco napadlo. Tak jsem zvědavý,” dodává.

Jak Klus sám uvádí, je velkým milovníkem ticha a lesa. Rád si ovšem zajde i na koncert svých kolegů: „Už 14 let jsme součástí festivalu Hrady a tam když můžeme, tak zůstáváme na všechny kolegy, co hrajou po nás, a někdy i před námi. Z toho mám velkou radost,“ uvedl a v rozhovoru i přiznal, jaká hudba mu hraje cestou na koncerty. „Když jezdíme s kapelou, tak jezdíme obytným vozem. Hraje si vlastně na kamioňáky a posloucháme americké country.“

Jelikož se písničkář zabývá fungování lidské mysli a libuje si v meditacích, založil meditační centrum na Praze 5. „Já trávím hodně času přemýšlením nad tím, co bych mohl udělat proto, aby na světě bylo lépe. Vyšlo mi z toho, to, že musím být v pohodě a musím ovládnout svou mysli, abych nedělal špatné věci druhým lidem ani sobě. Ve chvíli, kdy bubu takto harmonizován, budu skutečně prospěšný svému okolí. Podařilo se nám otevřít meditační centrum, kde by mělo docházet ke zklidnění mysli,“ říká známý zpěvák, který je díky svému životnímu stylu často označovám za “sluníčkáře”. Toto přízvisko mu ovšem nevadí. „Slunce mám rád, takže je to v pohodě. Za svou kariéru jsem si prošel tolika přízvisky – blázen, provokatér. Je to v pohodě. Lidé musí mít vždycky nějakou nálepku, aby člověku porozuměli a mohli ho zahodit do nějakého toho šuplíku,” zakončuje.