Včasná diagnostika znamená včasnou onkologickou léčbu, říká profesor Šedo

24. října 2022 15:46, Barbora Turková

Aleksi Šedo, <p>Aleksi Šedo (Zdroj: se souhlasem Rádia Zet) </p>

Budeme moct jednou vyléčit všechny nádorová onemocnění? Co má za úkol nově vzniklý Národní ústav pro výzkum rakoviny? Hostem Rádia Zet byl přednosta ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ředitel nově vzniklého Národního ústavu pro výzkum rakoviny Aleksi Šedo.

Specializovaná současná pracoviště na výzkum rakoviny jsou nyní součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny. „Když se podíváme kolem sebe, tak podobné instituty, která pracoviště sdružují, najdeme v USA, Francii nebo v Německu. U nás máme velmi dobře zorganizovanou klinickou onkologii, která léčí a diagnostikuje pacienty. Ale akademická část, která kliniku posouvá dopředu a vzdělává další lékaře a vědce, to u nás takovým způsobem provázáno nebylo. Máme tady skvělá pracoviště, která si umí navzájem pomoci a je skvělé, že tady taková síť vzniká,” přibližuje Šedo. Dohromady je to 11 pracovišť. „Nesmíme zapomínat, že onkologická věda není vedena jen lékaři, ale přírodovědci, biochemiky a dalšími. Je potřeba zjistit, kdo patří k té špičce. Vybírali jsme ty, kteří byli nejvýkonnější. Osvědčuje se to, protože ti lidé se spolu už znali a spousta spoluprací už probíhala,” komentuje Šedo.

Podobný program mají neurovědci, virologové nebo kardiologové. „Dominantně se jedná o akademický program, ale musíme vědět, co onkologie potřebuje a směřovat to k tomu, abychom ji mohli posunout kupředu.” Každá věda je samozřejmě drahá záležitost. „Může být špičková věda, která není drahá a špičková věda, která je velmi drahá. Záleží to na tom, co k tomu potřebujeme. Většina podpory půjde do lidí a do provozu. Nejsme producentem dalších prosklených atrií, ale jde nám o vlastní běh vědy.” Největší pokrok v oblasti léčby rakoviny je vidět v diagnostice. „Bohužel nemáme žádnou možnost zjistit diagnózu z jedné kapky krve. Velmi nás zajímá, proč jsou u nás preventivní programy mnohem méně navštěvované, než v dalších zemí v Evropě. Běžná screeningová vyšetření mají obrovskou sílu v tom, že pomáhají diagnostikovat včas. I ta nejjednodušší prohlídka může ukázat, že něco není v pořádku. To nás vede k dalším specializovaný prohlídkám,” upozorňuje profesor Šedo.

Revoluce v přírodě, která může být úspěšná částečně 

Bývalý šéf onkologického ústavu Jiří Vorlíček v minulosti řekl, že když se bude prodlužovat lidský věk, tak na rakovinu postupně umřeme všichni. Profesor Šedo s ním bohužel souhlasí. „Když se v nás objeví transformované buňky, tak se s nimi vyrovnáme. Může to být buď cestou imunity nebo máme tzv. reparační organismy. Buňky dovedou opravovat některé chyby, které v nich jsou. Obě tyto cesty ale klesají věkem. Když to vezmeme tvrdě biologicky, tak to nastává po reprodukčním období, matka příroda s námi pak už moc nepočítá. Na druhou stranu úspěšnou onkologickou péči prodlužujeme lidský život, to by s sebou ale mělo nést kvalitu života. Kvantita a kvalita jsou dvě důležité stránky, chceme, aby obě byly kvalitní.  Tím pádem populace stárne a bude požadovat jiné spektrum služeb. Je to revoluce proti přírodě, která může být úspěšná jen částečně, nikdy nemůže být úspěšná úplně,” upozorňuje profesor.

Je tak možné, že se spousta lidí dožije “své” rakoviny nebo nádorových duplicit, tedy toho, že jednu rakovinu porazí a dožije se druhé, která s tou první nesouvisí. „Pozitivní je, že včasná diagnostika znamená včasnou léčbu.” Každý rok je diagnostikováno zhruba 60 tisíc nádorových onemocnění. „Není rakovina jako rakovina a výskyt různých diagnóz je velmi různý, nejen mezi státy, ale i mezi oblastmi v dané zemi. Třeba na Plzeňsku je velké množství diagnostiky rakoviny slinivky břišní. Velmi těžko se zjišťuje, co je příčinou. Může to být způsobeno i třeba životním stylem, ale může to být i to, že na Plzeňsku je něco, co jinde není. Souběhů je ale celá řada. Jsme ovlivňováni tolika vnějšími vlivy, že zjistit z toho příčinu je velmi obtížné. Měli bychom u nás změnit postoj k preventivním programům,” uzavírá Aleksi Šedo