Všichni vědí, že obtěžování není správné, ale neví, jak reagovat, říká instruktor sebeobrany

25. května 2022 7:27, Lenka Skrzeczková

Pavel Houdek, <p>Pavel Houdek. (Foto: Rádio Zet)</p>

Umět reagovat v situacích, kdy je na vás někdo nepříjemný, sprostý, agresivní, když se chcete zbavit strachu a umět se o sebe v krizové situaci postarat. To je někdy opravdu nelehký úkol. Co dělat a jak se s tím vypořádat? To prozradil v rozhovoru pro Rádio Zet instruktor moderní sebeobrany Pavel Houdek.

Kurzy sebeobrany nejvíce navštěvují ženy, které se už s nějakou nepříjemnou situací setkaly. „Je to na denní bázi. Čelí často situacím, kdy na ně někdo pískal, mlaskal, sprostě jim šeptal do ucha a sahal na ně na eskalátoru nebo někde v tramvaji,“ popisuje zlomek případů Houdek. Toto chování rozhodně není normální a pokud se to komukoli nelíbí, je potřeba se podle instruktora ozvat.

Všichni vědí, že to není správné, ale lidé neví, jak v takových situacích reagovat,“ doplnil. Nejčastěji se to lidé snaží ignorovat. Doufají, že to přejde, ale to je podle Houdka právě to, co agresor chce. „Přesně na to spoléhá, že když sáhne v tramvaji někomu na zadek, tak té ženě to bude trapné se ozvat. Přitom ona nic špatného nedělá. To je pachatel, co dělá něco špatného. On nemá na nikoho sahat. Ale spoléhá na to, že žena zamrzne, bude koukat do země, doufat, že to přejde a že on si může vlastně dělat, co chce.

Proto radí, aby se člověk vždy ozval. „Když v té situaci nic neuděláte, tak potom si večer a druhý den říkáte: proč jsem nic neřekla?  Mohla jsem říct toto, ale mlčela jsem. Lidé si to pak vyčítají,“ říká.

Pokud byste někdy čelili situaci a někdo by vás začal obtěžovat, instruktor doporučuje se řídit následujícími pravidly. „Za prvé, tomu člověku vykejte, aby okolí vidělo, že nejste nějací rozhádání manželé nebo partneři. Za druhé, řekněte nějakou nouzovou větu: nechte toho, neobtěžujte mě, nebo třeba jen ne. Opakujte to. Často na poprvé totiž nezabere a člověk to bude chtít obejít.“ Cílem je opakovat pokyn, a pak ze situace můžete odejít. Za dvě hodiny minikurzu se moderní sebeobranu podle Houdka naučí každá žena.