Zprávy Rádia Z

750. let od narození Václava II. Nebál se a odvážně expandoval i do sousedních zemí, říká historik Robert Antonín

24. září 2021 12:08, Matin Karlík

Rádio Z

V pondělí uplyne 750. let od narození Václava II. Jeho obraz je hodně deformován různými legendami v kronikách, ale pro Přemyslovce získal také polskou a uherskou korunu. "Co je nejzásadnější dokázal stabilizovat zemi hospodářsky a sociálně. A to nebylo po bitvě na Moravském poli úplně jednoduché," řekl pro Rádio Z historik a děkan ostravské Filozofické fakulty Robert Antonín.
Václav II. byl předposledním Přemyslovcem na českém trůnu. Po smrti Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli se jeho poručníkem stal Ota V. Braniborský. Václav II. se po nástupu na trůn  musel vyrovnat i se soupeřící šlechtou. Byl prý bázlivý a nerytířský, ale přesto dokázal z rozvrácené země vytvořit ambiciózní a respektovanou středoevropskou velmoc. "Je to osobnost, která se nebála a odvážně expandovala do sousedních zemí. Možná by se dalo říct, že jeho vláda připravovala i podmínky pro úspěšnou politiku Karla IV.," říká historik Robert Antonín, který se podílel na novém dokumentu České televize "Václav II. - cesta ze stínu".

Václav II. umírá v roce 1305 a hned o rok později i jeho syn Václav III. Přemyslovci byli v té době podle Roberta Antonína skutečnými štikami na středoevropském politickém poli a to znamenalo, že si vytvořili i řadu nepřátel.

Poslechněte si celý rozhovor s historikem Robertem Antonínem v dopoledním vysílání Rádia Z.  

Odebírat