Ranní host

Aby podpořil dívku trpící autismem, podnikl Jan Šamla pivní expedici po východní Evropě. Nejlepší pivo máme v Čechách, říká cestovatel

12. října 2021 14:13, David Rathous

Rádio Z

Pivní dobrodruh, cestovatel a spoluautor projektu Beer with travel Jan Šamla podnikl spolu s kamarády expedici starou Felicií po východní Evropě s cílem ochutnat co nejvíce druhů piv. Těch nakonec okusili 64. Šamla ale přiznal, že i po této expedici mu nejvíce pivo chutnalo v Čechách. Záměrem této expedice bylo pomoci devítileté Lence trpící autismem.
„Je to paradox. My máme totiž navíc ještě velmi rádi vlaky. A my ze země, která má nejlepší pivo a velmi komfortní vlakovou sít, jezdíme do zemí, které to pivo mají o poznání horší a stejně tak i vlakové koridory,“ říká Šamla. Před dvěma lety se spolu se svými kamarády rozhodl, že svou další cestu pojmou netradičně. „Celou dobu si plníme svoje sny. Řekli jsme si, že zkusíme dát trochu toho štěstí někomu jinému. Rozhodli jsme se podpořit malou Lenku, která trpí těžkým autismem. Navíc je to dcera našeho kamaráda. Nechtěli jsme žádnou anonymní organizaci, ale konkrétního člověka,“ vysvětluje Šamla, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Následně pořídili Škodu Felicia za 9 tisíc korun. Vyrazit tímto autem na cestu po východní Evropě není podle Šamly odvaha, ale „blbost a naivita“. Cestu začínali v Košicích, kam se dopravili vlakem. To proto, aby si mohli poprvé a naposledy dát společně pivo. Odtud zamířili na Ukrajinu, do Moldávie, Podněstří a Rumunska, přes Srbsko až do Chorvatska. Dobré pivo mají podle Šamly například v Srbsku. „Je vidět, že tam nějaká monarchistická historie je, protože tamní pivní kultura je relativně dobrá. Ale Moldávie a Rumunsko je naprostá tragédie, co se piva týče. My jsme ale dobrodružní a vypijeme i hnusné pivo,“ dodává Šamla.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s cestovatelem Janem Šamlou.

Odebírat