Dopolední host

Alexander Tomský: Západní svět propadá ideologii společenské spravedlnosti

7. října 2021 13:12, Ondřej Kopa

Rádio Z

Podle spisovatele Alexandra Tomského neplatí, že by síla ideologií v dnešní době upadala. Západní svět naopak propadá ideologii politického progresivismu. „Je to ideologie jakési společenské spravedlnosti. To jsou ty všechny menšiny a antirasismus a to, čemu teď podléhá Amerika,“ říká Tomský. To se dále šíří i do zbytku světa. 
Tomský je celoživotním konzervativcem. Dnes je to prý přitom stejně těžké, jako to bylo za jeho mládí. „Vyrůstal jsem v komunistickém režimu, v době teroru. Odpor vůči revolucím a moderní době mají konzervativci zakódovaný. Zdálo by se, že po vítězství liberalismu po roce 1989 se to všechno změnilo. Ale ono se to nezměnilo. V něčem je to dokonce možná i horší,“ vysvětluje Tomský.

Konzervatismus neměl v Česku nikdy silné postavení. To je dáno podle Tomského historicky. Československá republika, která vznikla rozpadem Rakouska-Uherska, byla svým způsobem revoluční, říká Tomský. „Byla naprosto něčím jiným než ta monarchie. Československá republika byla skutečně, podobně jako Francie, v podstatě sociálně-demokratická. Nikdy nebyla konzervativně-pravicová, neměla dost české šlechty,“ říká Tomský.

Zdůraznil, že konzervatismus není nostalgií po něčem starém, ale snahou o udržení všeho, co mělo smysl. Je to také odpor vůči revolucím. „Je to víra, že se má svět reformovat, nikoli bourat,“ vysvětluje Tomský, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Letos vyšla Tomského kniha s názvem Věčná vzpoura v srdci konzervativce. Název podle autora odkazuje na vzpouru proti revolučnímu světu, který se neustále prosazuje už od dob francouzské revoluce.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy se spisovatelem Alexandrem Tomským.

Odebírat