Dopolední host

Amerikánka je pro mě největší životní inspirací a hrdinkou mého života, přiznává režisér Viktor Tauš

9. září 2021 13:48, Ondřej Kopa

Rádio Z

Představení Amerikánka budou moci diváci opět vidět v divadle. V současné době vrcholí crowdfundingová kampaň na vydání fotek z představení Tomkiho Němce. „Je pro mě největší životní inspirací a hrdinkou mého života, ke které se vztahuju kdykoliv je mi úzko. Skrze konfrontaci s ní dospívám a docházím nějakého tvaru,“ říká režisér Viktor Tauš.
Hrdinkou příběhu je Ema Černá, která na své cestě zdolá útrapy dětského domova, pěstounské péče i „pasťáku“. Amerikánka je sondou do historie Československa 80. a 90. let, ale stejně tak jde o ryze současné drama o svobodě, vydělenosti a touze žít. Tauš přiznal, že dnes už je toto představení příběh více o něm než o samotné dívce, která byla na začátku jeho inspirací. Divadelní inscenace, která vznikla v roce 2018, je koncipována jako jevištní dialog, kde Eliška Křenková a Tereza Ramba hrají jednu postavu. „Měl jsem ohromné štěstí. Hledal jsem dvě herečky, které se vzájemně dokáží slyšet a napojit se na sebe. Dát jedna druhé prostor. Tereza s Eliškou, kromě toho, že jsou fenomenální solitérní herečky, byly velmi dlouho nejbližší kamarádky,“ vysvětluje Tauš.

Spolupráce těchto hereček byla pro něj tak výjimečná, že se ve chvíli, kdy Tereza Ramba otěhotněla, rozhodl představení přizpůsobit, než aby ho musel přeobsazovat. „Musel jsem celou inscenaci předělat. Šli jsme s Amerikánkou v souladu s životní realitou nás i našich diváků, což pak byly všechny covidové filmy,“ dodává režisér, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Dodnes se hrála Amerikánka v jedenácti inscenačně zcela odlišných verzích. Během pandemie vidělo přenos z představení Amerikánky přes 60 tisíc diváků. Nyní je naplánováno ještě pět představení. Poté se kvůli těhotenství Terezy Ramba na čas přeruší. Pokračovat se bude příští rok v červnu. Chystá se také film Amerikánka.

Rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s režisérem, scenáristou a producentem Viktorem Taušem si můžete poslechnout zde:

Odebírat