Zprávy rádia Z

Analytik Lukáš Visingr: 11. září byl šok a podcenění zpravodajských služeb

10. září 2021 11:53, Matin Karlík

Rádio Z

11. září šlo jednoznačně předejít. Jak v rozhovoru pro Rádio Z uvedl vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varování dostaly tajné služby už před 11. zářím 2001. "Problém byl v tom, že jednotlivé americké zpravodajské služby měly nějaké informace, ale neexistoval žádný koordinační orgán, který by si je dal dohromady. Zabránit se tomu určitě dalo a bylo to selhání," řekl Lukáš Visingr.
Militantní organizaci Al Kaida se 11. září 2001 podařilo v USA unést čtyři civilní letadla na komerčních linkách. Dvě z nich narazila do věží světového obchodního centra v New Yorku, třetí spadlo na budovu Pentagonu a čtvrtý letoun se zřítil po souboji teroristů a pasažérů letadla. Při útocích zemřelo přibližně 3000 lidí. V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy válku proti terorismu, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Tálibán.

Hlavním odkazem 11.září je podle Lukáše Visingra, že svět stále musí počítat s terorismem. Jeho základnou se může znovu stát i Afghánistán odkud se stáhly alianční jednotky a vládu v zemi opět převzal Tálibán. 

Odebírat