Dopolední host

Arnošt Frauenberg: Stand-up v anglosaských zemích je kritikou establishmentu. Češi chodí především na tu srandu. To už mě nebaví

10. září 2021 12:55, Ondřej Kopa

Rádio Z

Stand-up komik Arnošt Frauenberg už znovu po koronavirové pauze vystupuje. Po České republice jezdí se svým pořadem 50 na 50 i s Na stojáka. Natáčí se také pořad Comedy club. „Sezóna je relativně v plném proudu. Dohání se, co se zmeškalo,“ říká Frauenberg.
Návrat na pódium si užívá. „Chvíli samozřejmě trvá, než se rozmluvíš. Když jedu one man show, tak je to 80 minut v kuse, takže chvíli trvá, než se do toho člověk zase dostane. Užívám si to v plné parádě,“ přiznává komik a moderátor. Současnou dobu a probíhající pandemii ale ve svých vystoupení příliš nekomentuje. „Je to velké téma. Zpracovává ho hodně umělců. Já to ale nedělám, protože chci, aby si lidé od toho všeho odpočinuli. Aby se na show pobavili se a zapomněli na to, co je venku,“ vysvětluje Frauenberg. Na příští rok připravuje stand-upové speciální vystoupení. Frauenberg nastínil, jak svá vystoupení připravuje. „Nerodí se to rychle. Musíš to napsat, pak to musíš ozkoušet, zjistit, na co lidi reagují a nějak to brousit. 15 minut výstupu je pro mě dva, tři měsíce procesu,“ popisuje Fraunberg, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z.

Stand-up v anglosaských zemích, odkud tento žánr pochází, je primárně kritikou establishmentu. Češi jsou ale podle Frauenberga stále zvyklí chodit především „na tu srandu“. To ale není jeho primárním účelem. Ve svých vystoupeních se snaží také něco sdělit. Proto ho nerozhodí, když se lidé tolik nesmějí. Pořad Na stojáka funguje v Česku už patnáct let. Stand-upová vystoupení se objevuji i v menších městech. „My jsme s pořadem Na stojáka měli třeba 180 představení ročně. To je v Čechách neuvěřitelné číslo,“ dodává Frauenberg.

Rozhovor moderátora Ondřeje Kopy se stand-up komikem a moderátorem Arnoštem Frauenbergem si můžete poslechnout zde:

Odebírat