Byznys Jaroslava Dědiče

Automobilový průmysl se v příštích letech nevyhne dalšímu zvyšování cen, předpovídá Martin Jahn z představenstva Škody

3. listopadu 2021 14:41, David Rathous

Rádio Z

Škodě auto se navzdory složité situaci v automobilovém průmyslu daří. V období od ledna do září téměř zdvojnásobila zisk na zhruba 23 miliard korun. „Měli jsme velmi silné první pololetí, měli jsme našlápnuto na rekord. Ve třetím čtvrtletí nás začaly dobíhat problémy s dodávkami čipů. Zdá se, že čtvrté čtvrtletí bude nejkomplikovanější,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody auto za prodej a marketing.
V neděli Škodovka oznámila konec vynucené dvoutýdenní odstávky. Tu způsobilo především zhoršení pandemické situace v Malajsii, odkud pochází velká část čipů pro tuto českou automobilku. „Doufáme, že tato odstávka byla poslední. Nejsme ale schopni dělat kompletní predikce do konce roku. Budeme bojovat o každé auto,“ vysvětluje Jahn v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič

Výrobu trápí ale také zdražování dalších vstupů do výroby, především energií. Jahn doufá, že objem výroby tím nijak poznamenám nebude. Projevit se to ale může na konečné ceně. „Už v tomto roce jsme museli dělat cenový krok kvůli tomu, že vzrostly ceny některých vstupů. V příštím roce to bude patrně pokračovat a předpokládáme, že ceny vozů mírně vzrostou,“ předpovídá Jahn.

Dodací doby nových vozů se liší podle modelů i podle země. V tuto chvíli si ale zákazníci počkají 6 i více měsíců. „Přes současnou krizi a přestože nejsme schopni uspokojovat všechny zákazníky, máme stále velice vysoký zájem. Objednávky běží jako by se nic nedělo. Počet zákazníků, kteří čekají, vzrůstá. Nás to samozřejmě velice mrzí,“ dodává Jahn.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s Martinem Jahnem z představenstva Škody auto.