Dopolední host

Bankovní identita má za sebou ostrý start. Je to vstupenka ke službám státu, vysvětluje ředitel BCV Solutions Marcel Poul

1. září 2021 14:13, Ondřej Kopa

Rádio Z

„Bankovní identita je pro běžného občana vlastně takové vstupenka, klíč ke službám státu,“ vysvětluje ředitel BCV Solutions Marcel Poul. Tato aktivita probíhá v České republice několik posledních let. Ostrý start proběhl se začátkem letošní roku, kdy vstoupil v platnost zákon o bankovní identitě, který této službě dává právní rámec. 
„Tím se to všechno akcelerovalo. Od té doby se do systému připojují banky. V tuhle chvíli tady máme pět bankovních domů, které bankovní identitu poskytují. Na druhé straně potřebujete samotné služby, které pomocí bankovní identity budete navštěvovat,“ říká Poul, který byl dopoledním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Nikola Bojčev. Tyto služby zajišťuje stát a postupně přibývají. Dnes jich je okolo stovky. Mezi ty nejčastější patří například Portál občana, kde je možné podívat se na to, jaké mám všechny vydané průkazy a kdy jim končí platnost. Lidé v předdůchodovém věku zde mohou zjistit také přesnou výši svého důchodu. Řidiči se na tomto portálu mohou informovat o tom, kolik mají bodů.

„Je to takové vstupní brána k e-governmentu. Celá ta myšlenka je o tom, abych nemusel chodit se vším na přepážku a z pohodlí domova si všechny tyhle služby obsloužil za pár kliknutí sám,“ vysvětluje Poul. Podle něj bylo nutné, aby se do služeb, které stát veřejně nabízí, vložil nějaký komerční subjekt. V tomto případě se nabízely banky. „Je to institut, který je obecně důvěryhodný. Spravuje naše peníze, lidé mu věří,“ dodává ředitel. Dnes ve v České republice okolo 5,5 milionů aktivních uživatelů internetového bankovnictví. Klienti pěti bank, které se této aktivity účastí, si mohou bankovní identitu zřídit online přes stránky internetového bankovnictví. Přístup lze získat také na pobočkách bank.


Záznam rozhovoru moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelem BCV Solutions si mžete poslechnout zde.

Odebírat