Myšlení první ligy

Basketbalista Jiří Welsch: Hvězdy v NBA mají silnější slovo než trenér. Basketbal v USA není o sportu, ale o penězích

11. června 2021 12:59, Jan Mühlfeit

Rádio Z

Bývalý basketbalista Jiří Welsch byl jedním z mála českých hráčů, kteří si zahráli v americké NBA.  „Bylo splnění dětského snu. Basketbal se hraje na všech kontinentech, hrají ho stovky milionů lidí a jen 400 z nich se do NBA dostane,“ říká Welsch.

Bývalý basketbalista, který přijal pozvání mentálního kouče Jana Mühlfeita do pořadu Myšlení první ligy, ale prozradil, že jeho působení ve Spojených státech bylo hodně rozporuplné. „Byl to střet s úplně jiným sportovním prostředím, než na které jsem byl z Evropy zvyklý,“ vysvětluje Welsch. Podle něj evropský basketbal staví především na týmovém pojetí, kde je jasně určená role lídra týmu a trenéra. Naopak basketbal v Americe není o sportu, ale o byznysu a penězích. Hvězdní hráči mají často silnější postavení v týmu než trenér, říká Welsch. „Byla to pro mě obrovská změna, se kterou jsem se těžko vyrovnával. Zpětně si nejsem úplně jistý, jestli jsem tohle prostředí za ty čtyři roky dokázal přijmout,“ vzpomíná Welsch.

K basketbalu ho přivedl tatínek, který byl původně nadšený volejbalista. Welsch také prozradil, kdo na něj měl v mládí největší vliv. Vedle rodičů to byl starší bratr a také trenéři. Největším vzorem mu byl slavný basketbalista Michael Jordan. „Pamatuju si ten moment, kdy jsem otevřel časopis, kde byla malá fotka Michaela Jordana. Tehdy jsem se poprvé dozvěděl, že existuje. Byl to hodně hraniční moment,“ říká bývalý basketbalista.

Poslechněte si rozhovor mentálního kouče Jana Mühlfeita s bývalým basketbalistou Jiřím Welschem.

Odebírat