Interview Martina Kováře

Biolog Petr Pokorný: Se změnami klimatu musíme počítat. Jakákoliv změna našeho chování s tím nic neudělá

13. července 2021 17:53, Martin Kovář

Rádio Z

Klima se měnilo pořád a měnit se bude i nadále. O tom podle biologa a ředitele Centra pro teoretická studia AV ČR Petra Pokorného nelze pochybovat. Důležitá je proto adaptace. „Přizpůsobit se těm změnám a počítat s nimi. Jakákoliv změna našeho chování, změna energetické soustavy s tím podle mého názoru moc neudělá,“ říká Pokorný, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Tématem rozhovoru byl vztah člověka a přírody a související pojem antropocén. Co to znamená? „Pro mě je antropocén zajímavé přerámování vztahu mezi přírodou a člověkem. To, že to nejsou dva protipóly, které spolu soupeří, ale je to vlastně koevoluce těchto dvou systémů. To, že člověk je součástí přírody odjakživa a vzájemně jsou srostlý a spolupracují,“ vysvětluje biolog. Antropocén je tedy podle něj především uvědomění si, že člověk není v nesmiřitelném boji s přírodou. Podle Pokorného je také nutné si uvědomit, že složité problémy nemají jednoduchá řešení.

Pokorný v rozhovoru také prozradil, že je uchvácen Afrikou, kam často jezdí. „Přičuchnout k poušti pro mě jako biologa byla nová zkušenost a úplně mě to dostalo,“ popisuje Pokorný. Pravá Afrika je podle něj především ta subsaharská, kde je krásná příroda. „V Africe, v té subsaharské především, antropocén bije do očí. To, co se tam dnes děje, je epochální dění,“ říká biolog. Dodal, že růst populace, který je v této části světa vůbec největší, přináší obrovské problémy, ale také obrovské příležitosti. Vedle přelidnění je velkým problémem subsaharské Afriky podle Pokorného nestabilita států. „Tohle když se potká, tak je velký průšvih. To známe třeba z Mali nebo z Čadu,“ dodává Pokorný.

Hostem Interview Martina Kováře byl biolog a ředitel Centra pro teoretická studia AV ČR Petr Pokorný. Poslechněte si záznam rozhovoru. 

Odebírat