Královská rodina

Britská veřejnost by přivítala, kdyby se královna vyjadřovala k politickým kauzám. To se ale nikdy nestane, vysvětluje historik Martin Kovář

7. října 2021 13:25, David Rathous

Rádio Z

Král nebo královna má ve Velké Británii pouze formální roli, na politické dění nemá téměř žádný vliv. Politický názor panovníka musí zůstat tajemstvím. Občané ale poznají, který politik má náklonnost královny a který naopak ne. Přestože se v tomto ohledu chová Alžběta II. korektně, veřejnost umí vztahy mezi politiky a královnou rozpoznat. 
O tom, jakou roli hraje Buckinghamský palác v britských volbách a které skandály je v minulosti nejvíce ovlivnily, si povídal v dalším díle pořadu Královská rodina historik Martin Kovář a moderátor Ondřej Kopa. „Nesmí mít dát nijak najevo svůj politický názor, nesmí dát verbálně najevo sympatie či antipatie vůči třeba ministerskému předsedovi nebo před volbami nějaké politické straně,“ vysvětluje Kovář. Přesto si Královna Alžběta II. s některými premiéry nebo šéfy opozice rozuměla o něco více. „Určitě tomu nemůžeme říkat přátelský vztah, ale bylo zjevné z té nonverbální komunikace, že ta chemie tam funguje,“ říká Kovář. Jedním z premiérů těšící se náklonnosti Alžběty II. byl labouristický premiér Tony Blair, který byl předsedou vlády mezi roky 1997 a 2007. Pro jeho nástupce Gordona Browna naopak královna příliš velké pochopení nenašla. „Vysloveně ráda měla Johna Majora, nástupce Margaret Thatcherové. To byl gentleman ze staré školy, který musel ve všech ohledech konvenovat,“ popisuje Kovář.

I volby ve Velké Británii mnohdy ovlivňovaly různé skandály. Ukázkou toho jsou například volby v roce 1964. V té době byli u moci konzervativci, a to už od roku 1951. A zemi se v tomto období velmi dařilo. Přesto konzervativci tyto volby prohráli, protože jim předcházela řada nejrůznějších skandálů a afér. Jedna z nich se týkala ministra Obrany Johna Profuma, který udržoval vztah se striptérkou Christine Keelerovou. Mezi jejími dalšími milenci byl sovětský vojenský atašé Jevgenij Ivanov, což mohlo vést k ohrožení státního tajemství. Profumo to sice před parlamentem popřel, později ale vyšla pravda najevo a Profumo rezignoval. Skandál vedl k pozdější demisi premiéra Harolda Macmillana a vyhlášení předčasných voleb, které konzervativci prohráli. „Ve společnosti to zanechalo zvláštní pachuť. Jsem si jistý, že kdyby k těm těmto aférám nedocházelo, nikdy by Harold Wilson volby v roce 1964 nevyhrál,“ dodává Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.