Interview Martina Kováře

Bývalá ministryně spravedlnosti Kovářová: Během pandemie klesla úroveň práva velmi hluboko

19. května 2021 19:07, Martin Kovář

Rádio Z

Bývalou ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepřekvapila. V Interview Martina Kováře řekla, že Zemana poznala jako korektního odborníka a jeho odchod jí mrzí. Obměna na postu je ale podle ní v pořádku.

„Už dlouho vím o tom, že zvažoval, kam se dál posunout. Nebyl úplně spokojený. Ve funkci byl deset let. Byl nejvyšší čas, aby jí převzal někdo jiný,“ říká Kovářová. A v jakém stavu je nyní česká justice? „Před rokem a čtvrt bych dala za justici ruku do ohně. Tehdy byla ve výborné kondici. Ve všech parametrech se zkrátila doba trestních řízení. Poslední rok a čtvrt je něco jiného, bolí mě srdce za právo a za spravedlnost,“ hodnotí bývalá ministryně. Během pandemie podle ní klesla úroveň českého práva velmi hluboko. Kritizuje především to, jak ukvapeně nyní vznikají právní normy. Je jich obrovské množství a nikdo je nezná všechny. Udržet si znalost ve své oblasti je dnes pro právníky velký problém.

„Poslední rok se zabývá covidovým právem. Snažím se porozumět pandemickým opatřením. Jejich autory snad ani nemohou být právníci. Takto právo nemá vypadat,“ kritizuje Kovářová. Na začátku prvního nouzového stavu založila Koroporadnu, kde s kolegy odpovídala na dotazy občanů. Přiznala, že tolik dobré vůle a obětavosti od svých spolupracovníků nečekala. Kovářová se zaměřuje na rodinné právo. V rozhovoru také zmínila, že zatím nezaznamenala nárůst počtu rozvodů v důsledku pandemie. 

Hostem Interview Martina Kováře byla bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde: 

Odebírat