Ranní host

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček: Z politiky se stáhnout nechci. Je potřeba ještě řadu věcí změnit

3. června 2021 12:39, Ondřej Kopa

Rádio Z

Do studia Rádia Z přišel bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Z funkce šéfa české diplomacie byl odvolán těsně před vypuknutím vrbětické kauzy. „Byl to jeden z významných novodobých momentů pro českou diplomacii. Takto zásadní kauzu jsme v posledních třiceti letech zatím neřešili. Ve vztahu s Ruskou federací to může být zásadní zlom,“ řekl Petříček v ranním vysílání.

Podle bývalého ministra se během vrbětické kauzy ukázalo, jak Rusko Českou republiku vnímá. A doufá, že si společnost uvědomí, že partneři Česka jsou v Evropské unii. To, že chce mít České republika korektní vztahy s Ruskem, ještě podle Petříčka neznamená, že by se mu mělo podbízet. Řekl také, že kauza ukázala, jak důležité je v těchto situacích správně komunikovat s veřejností. „Reakce české vlády byla velmi tvrdá a adekvátní. Zdá se ale, že postup s partnery nebyl dostatečně koordinován. Jejich reakce mohla být v některých případech razantnější,“ zhodnotil Petříček.  

Z ministerstva zahraničí odešel Petříček před dvěma měsíci. Moderátor Nikola Bojčev se ho ptal také na to, jak tento čas strávil. „Měl jsem možnost se trochu více věnovat rodině a také se rozhlédnout. Částečně se vracím zpátky na akademickou půdu. Trochu jsem si odpočinul. Z politiky se ale úplně stáhnout nechci. Mám pocit, že je potřeba řadu věcí stále ještě měnit,“ dodal Petříček. Mrzí ho především nedokončená práce v oblasti spolupráce ve vědě a výzkumu. Po několika letech jednání se ale podařilo uzavřít spolupráci s významnou vědeckou institucí ve Spojených státech. 

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) si můžete poslechnout zde:

Odebírat