Ranní host

Celý tým Nedoklubka si předčasným porodem prošel, říká ředitelka Lucie Žáčková

21. listopadu 2022 13:55, Yvetta Hynčicová

RádioZET.cz

„Záleží na tom, jak moc předčasně se dítě narodí. Hranice životaschopnosti je 24. týden těhotenství. O předčasně narozeném dítěti mluvíme, když je narozené v období od 24. do 36. týdne těhotenství,” vysvětluje ředitelka neziskové organizace Nedoklubko Lucie Žáčková.„Obecně je to pro rodiče velký stres. U maminek se velmi často objevuje pocit viny, že dítě nemohly donosit. Ve valné většině případů za předčasný porod ale nemohou. Alfou a omegou je, aby tu situaci přijaly a ihned začaly s péčí,” dodává ranní host na Rádiu ZET. 

„Celý tým Nedoklubka čítající 26 žen si předčasným porodem prošel. Čerpáme z toho, že všechny tyhle pocity známe na vlastní kůži,” zmiňuje Žáčková. 17. listopadu jsme si připomínali Světový den předčasně narozených dětí. Jeho letošním tématem byla důležitost lidského kontaktu. „Vydali jsme stručnou a přehlednou publikaci, kde se maminky můžou dočíst, co dělat a co nedělat u inkubátoru a jak se miminka dotýkat. Třeba hlazení není vhodné, protože kůže je ještě nezralá a hodně křehká. Je lepší na miminko jen přiložit dlaň,” upozorňuje Žáčková s tím, že stěžejním tématem Nedoklubka i do příštího roku bude edukace rodičů v péči o miminko. 

„Snažíme se dělat osvětu. Pomáháme nejen rodičům, kterým se miminko předčasně narodí, ale různými projekty a osvětovými kampaněmi také pomáháme těhotným ženám a těm, které miminko teprve plánují. Informujeme je o možnostech pomoci, když mají komplikace v těhotenství. Jak jim předejít, jak donosit miminko blíže k termínu a podobně,” vyjmenovává Lucie Žáčková. 

Jakou úroveň má neonatologická péče v Česku a máme se co učit od ostatních zemí? Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné: 

Odebírat