Byznys Jaroslava Dědiče

Ceny nemovitostí rostou raketovým tempem. Není jiný recept než postavit více bytů, zdůrazňuje ekonomka Lenka Zlámalová

14. října 2021 15:58, David Rathous

Rádio Z

Ceny nemovitostí rostou raketovým tempem. Od roku 2015 se zvýšily téměř o 100 procent. Podle ekonomky a publicistky Lenky Zlámalové je příčin několik. Tou hlavní je ale nedostatek bytů, který se týká velkých měst. „Není jiný recept než postavit více bytů,“ odmítá Zlámalová nejrůznější nápady politiků, jako třeba pokuty za prázdné byty.
„Když se podíváte, kolik lidí přišlo do Prahy a do Středočeského kraje a vidíte, o kolik se tu zvýšil počet bytů, tak ten růst neodpovídá. A logicky, když je něco vzácné, tak je to drahé,“ vysvětluje Zlámalová. To platí pro všechna větší města, která prosperují a kam se lidé stěhují. Bydlení je v České republice nejméně dostupné v celé Evropě. Na průměrný byt je potřeba 12,7 průměrných ročních platů. V Německu přitom stačí přibližně 6 takových platů, ve Francii dokonce jen 5.

Podle Zlámalové je za růstem cen nemovitostí také „roztočení spirály inflačního očekávání“. Lidé proto hledají, kde by své peníze před inflací ukryli. „Čech není zrovna investor do akcií, takže opět shání nemovitosti. Tím se ten tlak ještě zvýšil,“ říká Zlámalová v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič.

Na současném stavu podle Zlámalové nic nezmění ani zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky, které povedou ke zdražení hypoték, protože lidé vždy někde bydlet potřebují. S méně dostupnými hypotékami budou ale zdražovat i ceny nájmu, předpovídá Zlámalová.

Hostem Jaroslava Dědiče byla ekonomka a publicistka Lenka Zlámalová. Poslechněte si záznam rozhovoru.