Ranní host

Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská

14. října 2021 12:16, David Rathous

Rádio Z

Dnes je světový den zraku. Podle Jany Mikšovské, která je laserovým chirurgem na oční klinice NeoVize, pečují Češi o svůj zrak, pouze pokud je k tomu jejich oči donutí. „Málokdy chodíme na preventivní prohlídky ke svým očním lékařům. To s věkem není samozřejmě zrovna nejlepší, protože se mohou manifestovat různé oční choroby, o kterých ze začátku nemusíme vědět,“ upozorňuje Mikšovská. Léčba se proto v mnohých případech zahájí pozdě. 
K tomu, aby zůstaly naše oči a zrak co nejdéle zdravé, můžeme přispět i péčí o celý organismus. „Je to zejména péče o náš kardiovaskulární systém. Oči potřebují hodně krve – aby nedošlo k poškození sítnice, tak musíme mít zásobení kyslíkem,“ vysvětluje Mikšovská, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítal moderátor Nikola Bojčev. Proto je i pro naše oči důležité se pravidelně hýbat a dbát na to, co jíme.

Jedním z rizik pro oči je silné UV záření. Proto bychom na ostrém slunci měli nosit tmavé brýle, doporučuje Miškovská. „Žijeme v prašném prostředí, pracujeme s počítačem, díváme se do svých mobilů, žijeme v klimatizaci nebo ve vytápěných místnostech – to všechno nám zhoršuje kvalitu slzného filmu,“ říká lékařka. S tím se potýkají především ti, kteří nosí kontaktní čočky. Proto by lidé měli v dnešní době dbát také na oční hygienu. Mikšovská doporučuje zvlhčovat oči pomocí očních kapek, které jsou dnes už běžně k dostání v lékárnách. Řadu z vad očí, kterými lidé dnes trpí, už je možné napravit pomocí laserové operace. „Co neumíme úplně úspěšně odstranit jsou změny na sítnici. Ale i tam dokážeme lidem pomoct, nebo alespoň zpomalit zhoršování stavu sítnice,“ dodává Mikšovská.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s oční lékařkou Janou Mikšovskou.

Odebírat