Myšlení první ligy

Češi dokáží improvizovat víc než Němci, ale jsme víc organizovaní než Italové, myslí si producent Radim Procházka

2. prosince 2022 16:17, Yvetta Hynčicová

RádioZET.cz

„Jsem velký fanoušek národnostních stereotypů. Myslím, že je v nich ukrytá hluboká moudrost. Samozřejmě se ale nesmí přeceňovat a brát doslova,“ podotýká producent, režisér a pedagog Radim Procházka. „My Češi jsme opravdu uprostřed. Dokážeme rozumět různým specifikům jednotlivých národů. Dokážeme víc improvizovat než Němci, ale jsme víc organizovaní než Italové,“ myslí si host pořadu Myšlení první ligy na Rádiu ZET. 

Podle Procházky je pro Čechy důležitý nadhled a smysl pro humor. „V průběhu dějin jsme kolikrát nahlédli za fasády a viděli, že i velké události mají tragikomické pozadí. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se na to dívat takto a nevidět všechno úplně vážně,“ podotýká producent. Na FAMU učí mezinárodní třídu. Pokládá se spíš za mentora, který studenty vede v tvorbě vlastních krátkých filmů, než za pedagoga. „Jsem velký zastánce bezplatného školství. Myslím, že je to hrozně důležitá věc a civilizační vymoženost, které bychom si měli vážit. Na druhou stranu moji studenti za studium platí hodně. Podle mě i to hraje roli v jejich nasazení,“ konstatuje Procházka. 

To, že učí studenty z různých kontinentů, se mu propojuje i s prací producenta. „Produkci se také snažím dělat mezinárodně. Evropský systém podpory filmového umění je postavený na vzájemné výměně. Má to i hlubší smysl kulturního propojování v rámci evropského kontinentu,“ dodává Radim Procházka. 

V říjnu na festivalu v Jihlavě představil tři nové filmy. Jedním z nich je i Planeta Praha. Které jsou ty další? Poslechněte si celé Myšlení první ligy Jana Mühlfeita: 

Odebírat