Byznys Romany Navarové

Česká republika má úžasné inovátory a nápady, myslí si ředitelka sdružení CzechInno Šamanová

19. prosince 2022 12:30, Yvetta Hynčicová

RádioZET.cz

„Ve srovnání s ostatními zeměmi jsme na tom rozhodně dobře, co se týká počtu a kvality inovací. Máme mezi sebou vizionáře. Měli bychom ale zapracovat na sebevědomí firem a jejich průraznosti v mezinárodní konkurenci,“ je přesvědčena Tereza Šamanová, výkonná ředitelka sdružení CzechInno. To má několik projektů, ve kterých pomáhá českým firmám prorazit do zahraničí. „Byli bychom velmi rádi, aby se české inovace prosazovaly v mezinárodním kontextu, protože my Češi na to máme,“ dodává host byznysového magazínu Rádia Zet Šamanová. 

Sdružení CzechInno vzniklo v roce 2011 jako inovační matchmaker. „Propojujeme firmy, které si to zaslouží. Snažíme se tvořit vzájemnou přidanou hodnotu ze společných projektů převážně neziskového charakteru,“ popisuje funkci sdružení jeho výkonná ředitelka. CzechInno je součástí několika stálých konsorcií, například organizace CzechInno neboli Středoevropské platformy pro digitální inovace. „CeeInno v současné době propojuje téměř 150 partnerů a přidružených organizací nejen ze střední Evropy, ale z celkem čtyřiadvaceti zemí Evropy a celého světa,“ vyjmenovává Tereza Šamanová. 

CzechInno se také dlouhodobě zabývá tematikou digitálních inovačních hubů. „V této oblasti máme dvě stálá konsorcia. Jedno sídlí v Praze a druhé v Brně. To se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a nyní tam máme velký tříletý schválený evropský projekt,“ zmiňuje Šamanová. Stát ale podle ní úplně vhodné podmínky pro inovace nevytváří. „V oblasti transferu technologií nebo spolupráce ve výzkumu nejsou nastaveny zcela optimálně. Když se ale podívám do historie a na tradiční švejkovský přístup, tak i s tímto si čeští inovátoři dokážou poradit. Je tu celá řada pozitivně smýšlejících lidí,“ uzavírá ředitelka sdružení CzechInno Tereza Šamanová. 

Jak probíhá vyhledávání nových inovátorů? Poslechněte si celý Byznys Romany Navarové: 

Odebírat