Interview Martina Kováře

Česko nezažívá ústavní krizi. Ústava myslí i na tuto situaci, říká soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

14. října 2021 19:30, Martin Kovář

Rádio Z

„Rozhodně si nemyslím, že je krize, natož ústavní,“ říká právník a soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. Vyvrací tak některá tvrzení o tom, že se Česko poté, co byl prezident Miloš Zeman hospitalizován krátce po volbách, ocitlo v ústavní krizi. Ústava ČR totiž podle Fialy myslí i na tuto situaci. 
Z ústavně-právního hlediska není v tuto chvíli nezbytný žádný prezidentův krok, vysvětluje Fiala. Do doby, než se uskuteční ustavující schůze Poslanecké sněmovny je role prezidenta neformální a je na něm, jestli ji využívá. Podle Fialy je česká ústava kvalitní. „Pánbůh zaplať za to, že jí psali tehdy, když vznikal český stát. Tehdy totiž byla doba, která nepochybně svým étosem svědčila tomu, jak se mají ústavy psát - v době, kdy se děje něco pozitivního, něco nového se vytváří,“ vysvětluje Fiala. V Interview Martina Kováře zdůraznil, že ústava je základním kamenem státu a neměla by se měnit, natož pod tlakem drobných okolností. Ústava ČR řeší i současnou situaci, ve které se česká politika ocitá. I to je podle Fialy důkazem její kvality.

Fiala chválí i stav české justice. A odmítá kritiku za to, že je pomalá. V délce řízení totiž patří podle Fialy Česko k vůbec nejrychlejším v celé Evropě. „Problémem české justice je v tom, že nemá dostatek možností jasně formulovat svoje požadavky a sama hospodařit se svými penězi,“ říká Fiala a dodal, že doufá, že ani po těchto volbách se česká justice nedočká žádné velké změny. „Naše republika je v současnosti demokratickým státem se spoustou problémů. A který demokratický stát je nemá. Vždyť demokracie jsou v podstatě problémy,“ připouští Fiala.

Hostem v Interview Martina Kováře byl soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat