Dopolední host

Chtěli jsme prezentovat toho Vivaldiho, kterého nikdo nezná, říká dramaturg Lednicko-Valtického hudebního festivalu

6. října 2021 14:19, Ondřej Kopa

Rádio Z

Od 2. října probíhá Lednicko-Valtický hudební festival, největší evropská přehlídka Vivaldiho tvorby v novém tisíciletí. „Je to zatím obrovský úspěch. První dva koncerty byly vyprodané,“ říká PR manažerka Iva Nevoralová. Velký zájem je i o zbývající program. „Chtěli jsme prezentovat toho Vivaldiho, kterého nikdo nezná,“ vysvětluje dramaturg festivalu Eduardo García Salas, proč zazní méně známe skladby. 
„Snažíme se, aby v každém programu byla zařazena skladba, která má nějaký vztah s českou zemí,“ dodává Eduardo García Salas. Lednicko-Valtický festival je svým pojetím netradiční, sází na rodinnou atmosféru. „Funguje to výborně. Jak partneři, tak publikum se rekrutují hlavně z regionů jižní Moravy, takže mají k festivalu velmi srdečný vztah a pravidelně chodí již několik let,“ vysvětluje Nevoralová.

Díky své lokaci poblíž česko-slovensko-rakouského pomezí je velký zájem o festival i ze zahraničí. Ten se však nekoná jen v Lednicko-Valtickém areálu, ale i na mnoha dalších místech. Zamíří mimo jiné také do Vídně. Umístění hudby do správných lokací je podle Nevoralové naprosto zásadní.

Mezi účinkujícími se objeví například Jakub Jozef Orliński, kterého na festival doprovodí jeho šéf a legendární dirigent Jean-Christophe Spinosi. Ale to, která z hvězd nakonec na festival dorazí, bylo podle Nevoralové drama do poslední chvíle. „Paradoxně nám covid docela nahrál. Protože tím, že se v posledním roce a půl rušily koncerty, tak pro nás tyto ansámbly, které jsou jinak extrémně vytížené, měly místečko. A to pokládám za velké štěstí,“ dodává Nevoralová.

Dopoledními hosty moderátora Nikoly Bojčeva byli dramaturg Lednicko-Valtického hudebního festivalu Eduardo García Salas a PR manažerka Iva Nevoralová.

Odebírat