Královská rodina

Čím slabší premiérkou Thatcherová byla, tím větší pochopení pro ni Alžběta II. měla, vysvětluje historik Martin Kovář

14. října 2021 14:18, David Rathous

Rádio Z

Současná britská královna Alžběta II. se za dobu, kdy je britském trůnu, potkala s celou řadu premiérů. Jaký s nimi měla vztah? Tomu se v osmém dílu pořadu Královská rodina věnují moderátor Ondřej Kopa a historik Martin Kovář. 
V letech 1970 až 1974 byl britským premiérem za Konzervativní stranu Edward Heath, který přivedl Británii do evropských společenství. „Byl konzervativní, staromilský politik. Nikdy se mu ale nepovedlo s Alžbětou II. navázat mimořádný vztah. Totéž platí i o jeho nástupci Jamesi Callaghanovi,“ popisuje Kovář. Labourista James Callaghan, který stál v čele britské vlády od roku 1976 do roku 1979, byl veteránem britské politiky a také politickým pragmatikem.

Na 70. léta ale nevzpomínají Britové rádi. Země prožívala kocovinu po tzv. Swinging Sixties, po dynamických a v mnoha ohledech revolučních letech. Začaly se projevovat spory, které vygradovaly ve druhé polovině 70. let a vedly k tzv. Zimě nespokojenosti (Winter of Discontent). „Obecná nespokojenost s tím, jak vypadá britská ekonomika, jak se pořád stávkuje a jak stát nefunguje, to byly nakonec důvody, které přivedly v roce 1979 k moci Margaret Thatcherovou,“ vysvětluje Kovář. Thatcherová předsedala vládě mezi roky 1979 a 1990. Ani její vztah s královnou nebyl ale idylický. „To, že Thatcherová bylo premiérkou, bylo unikátní. Urvat pro sebe v Konzervativní straně nejprve post šéfky a poté i premiérky, první v historii, to má opravdu velikou vypovídající hodnotu,“ říká historik. Vztah Thatcherové s Alžbětou II. ovlivnilo především to, že obě byly poměrně svérázné s jasným názorem.

V roce 1997 se nejmladším premiérem od počátku 19. století stal Tony Blair. Necelé čtyři měsíce poté Británií otřásla smrt princezny Diany. Alžběta II. tehdy vystoupila s chladným projevem, který veřejnost nepřijala příliš vřele. Přestože byl Blair v té době v čele britské vlády jen velmi krátce, přiměl královnu, aby vystoupila s dalším, vřelým projevem plným laskavosti a empatie. „Myslím, že tuhle lekci, kterou ji Tony Blair udělil z praktické politiky, si vzala velmi k srdci,“ dodává Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.