Dopolední host

Čína vůbec neví, co je to svoboda slova. Brutálně potírá jakýkoliv její náznak, říká bývalý zpravodaj Tomáš Etzler

30. září 2021 15:26, Ondřej Kopa

Rádio Z

Bývalý zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler vydal o svých zkušenostech knihu s názvem Novinářem v Číně a podtitulem Co jsem to proboha udělal. „To je otázka, kterou si kladu dodnes,“ přiznává Etzler. Týká se jeho rozhodnutí v roce 2006, kdy ze CNN odešel do České televize.
„Odejít z krásného kultivovaného a sofistikovaného města Berlína a odejít do Brutálního Pekingu. To jsou otázky, se kterými opravdu zápasím dodnes,“ říká Etzler. Odchod ze CNN považuje za největší profesní chybu svého života. Přesto toho nelituje. „Česká televize i Čína byly neuvěřitelné zkušenosti, úplně jiné, než jsem měl předtím, a dodnes z nich čerpám,“ popisuje novinář. Během svého působení v Číně natočil Etzler přes 500 reportáží. Věděl ale, že při psaní knihy nesmí stavět pouze na nich. „Chci, aby ta kniha byla emotivní, aby byla osobní. Je to v podstatě můj životopis v Číně. Musel jsem být upřímný a šel jsem s kůží na trh,“ vysvětluje Etzler, který byl dopoledním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Ondřej Kopa.

Etzler v knize přiznává, že byl první návštěvou Pekingu oslněn. Záhy mu však došlo, že je tato země ve skutečnosti zcela jiná. „Čína vůbec neví, co je to svoboda slova. Brutálně potírá jakýkoliv její náznak. Pro čínskou komunistickou vládu jsou zahraniční média ze svobodných zemí tou největší škodnou a podle toho se k nám chová,“ dodává Etzler. Čínské prostředí v knize popisuje jako pro novináře vyčerpávající válečnou zónu. 23krát byl zadržen, každý den čelil vyhrožování a byl mu odposloucháván telefon.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s novinářem a bývalým zpravodajem v Číně Tomášem Etzlerem.

Odebírat