Ranní host

Cítila jsem, že se potřebuju občerstvit, vysvětluje herečka Magdalena Borová motivaci pro napsání scénáře k představení Do tmy

22. září 2021 12:50, David Rathous

Rádio Z

Za roli ve filmu Krajina ve stínu získala herečka Magdalena Borová minulý rok Cenu české filmové kritiky i Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli. „Mám od té doby více nabídek. Asi si mě ve filmovém světě všimlo více lidi. Je to hrozně příjemné. Dostávám nabídky na hrozně pěkné role. Ne všechny ale vyjdou,“ říká Borová.
Přiznala, že z ocenění měla velkou radost, bere ho ale s rezervou. O sošku se zasloužilo podle Borové i téma filmu a postava, kterou ve filmu ztvárnila. „Beru to s odstupem. Velikou radost z toho mělo hlavně moje okolí. Já jsem měla radost, že mají radost ostatní. Strhlo to vlnu radosti, které mě až zaskočila,“ popisuje Borová, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

V současné době hraje Borová v divadelní inscenaci Do tmy, adaptaci oceňovaného stejnojmenného románu Anny Bolavé. Borová hraje hlavní roli, je ale také autorkou scénáře. „Už delší dobu jsem cítila, že bych se potřebovala vyslovit víc sama za sebe s nějakou větší zodpovědností. Protože v Národním divadle, kde už jsem v angažmá delší dobu, je člověk v takové bavlnce, peřince a dostává naservírované role a je opečovávaný. Cítila jsem, že se potřebuju občerstvit,“ vysvětluje herečka.

Byla si vědoma svých literárních vloh, které ale nechala usnout. Když ji tato knížka oslovila, rozhodla se, že ji zkusí upravit do divadelní podoby. Na scénáři ale spolupracovala s dramaturgyní Terezou Marečkovou. „Kniha Anny Bolavé mě hodně zasáhla v nějakém mém životním období. Fascinovala mě její hrdinka, ke které má čtenář většinou velmi ambivalentní vztah, protože to není úplně kladná postava,“ dodává Borová. Ohlasy na představení jsou přitom velmi pozitivní.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s herečkou Magdalenou Borovou.

Odebírat