Byznys Romany Navarové

ČNB zvýšila sazby o 0,75 procent. Vyrazilo mi to dech, přispěje to ale ke zmírnění inflace, očekává ekonom Lukáš Kovanda

5. října 2021 15:23, Romana Navarová

Rádio Z

Česká národní banka ve čtvrtek výrazně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. To je nejvíce od roku 1997. „takto výrazné zvýšení úrokové sazby nepředpokládal nikdo. Vyrazilo mi to dech,“ přiznal ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.
Kovanda v pořadu Byznys na Rádiu Z připomněl, že většina ekonomů očekávala růst o půl procentního bodu. Ve hře ale byl také růst pouze o 0,25 procent. „Byly určité spekulace, že kvůli nátlaku ministerstva financí i samotného premiéra by se mohla centrální banka zaleknout a zvýšit sazbu pouze o 0,25 procentního bodu,“ řekl Kovanda v rozhovoru s moderátorkou Romanou Navarovou. Dva ze členů Bankovní rady ČNB se před jejím zasedáním dokonce klonili k zachování úrokových sazeb, pro které nakonec i hlasovali.

V důsledku zvýšení úrokových sazeb dojde ke zdražení hypoték a firemních úvěrů. „To může vést ke zdražování i dalších věcí, protože jestliže bude pro firmy dražší si půjčovat na své investice, tak to budou promítat i do cen konečných produktů, zboží, služeb atd.,“ vysvětlil Kovanda. Dodal ale, že zvýšení sazeb by mělo přispět k omezení inflace, která je aktuálně nejvyšší za posledních 13 let.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Lukášem Kovandou.

Odebírat