Byznys Romany Navarové

Co všechno stojí za skokovým nárůstem cen energií? Hlavní důvody představuje Miroslav Honsů

16. listopadu 2021 13:44, Romana Navarová

Rádio Z

České elektrárny v roce 2020 vyrobily 81,43 terawatthodin energie. Ve stejném roce Česko spotřebovalo 71,35 terawatthodin. „Na první pohled to vypadá, že vyrobíme více energie, než spotřebujeme, takže máme přebytky na odprodej a není tedy důvod zdražovat. Jenže situace je mnohem složitější a důvodů vedoucích ke zdražování je celá řada,“ vysvětluje redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů.
Prvním důvodem, který Honsů uvedl, je vliv rostoucích cen na burze. Česko je zapojené do globálního obchodu s elektřinou. Elektřinu prodává a nakupuje na mezinárodních trzích, kde se cena prudce zvýšila, růst cen dopadá na odběratele a posléze na spotřebitele.

Zásadním faktorem je také koronavirus. Pandemie, která zbrzdila a mnohde zcela zastavila výrobu, se v řadě zemí rozvolnila, což znamená návrat k vyšší spotřebě zejména v průmyslových oblastech. V roce 2020 byla v ČR výroba nejnižší za posledních 18 let. „Jenže v případě energie se jedná o nedostatkový zdroj, neboť se zbrzdila i těžba uhlí a plynu. A zákon trhu říká, že je-li nějaký zdroj či produkt nedostatkový, jeho cena roste,“ říká Honsů v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Do cen elektřiny výrazně promlouvají také povolenky, jejichž cena se s oživením průmyslu se radikálně zvedla. Jedna emisní povolenka opravňuje k vypuštění 1 tuny CO2. Počet povolenek se zmenšuje, čímž se má zajistit zmenšení množství vypuštěných emisí.

Poslechněte si další díl byznysového magazínu Rádia Z. Hostem moderátorky Romany Navarové byl redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů.

Odebírat