Byznys Jaroslava Dědiče

Ekonom a investor Michael Rostock: Pokud ČNB situaci nezvládne, čeká nás až dvouciferná inflace. Mít peníze v bance nemá smysl

18. listopadu 2021 18:24, David Rathous

Rádio Z

Ekonomicky vypjatá doba, se kterou se nyní Česko potýká v podobě vysoké inflace a prohlubování státního dluhu, ekonoma a investora Michaela Rostocka nepřekvapila. „Při pohledu do zpětného zrcátka si člověk vždycky myslí, že to viděl předem, ale mohu říct, že jsem to čekal,“ říká. Pokud ČNB situaci nezvládne, může být inflace podle Rostocka až dvouciferná.
Zdražují pohonné hmoty, elektřina i bydlení. Zvyšování cen se podle Rostocka nevyhne ani potravinám. „Při výrobě potravin spotřebujete elektřinu a paliva, tak cena půjde samozřejmě nahoru. A ona už jde,“ vysvětluje investor. Ohledně budoucího vývoje inflace vidí do budoucna dva možné scénáře. „Pokud to ČNB zvládne, tak by inflace mohla být teoreticky dočasná a bude po kontrolou. V opačném případě máme před sebou až dvojcifernou inflaci,“ varuje Rostock v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič.

Jestli centrální banka v této zkoušce obstojí, se ukáže na jaře. Dosud si ale podle Rostocka vedla v podobných situacích dobře. Zdůraznil také rozdíl mezi měřenou a skutečnou inflací. Ta podle Rostockova odhadu dosahuje možná až 9 procent. Proto je nezbytné, aby centrální banka přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, tvrdí investor. „Blíží se dluhopisová bublina, to se ukáže za 6 až 12 měsíců. Nemá smysl mít peníze v bance. To už si dnes všichni uvědomují, proto kupují nemovitosti,“ dodává Rostock.

Hostem moderátora Jaroslava Dědiče byl ekonom a investor Michael Rostock. Poslechněte si záznam rozhovoru.