Byznys Romany Navarové

Ekonom Lukáš Kovanda kritizuje záměr razantního navyšování mezd. Česká ekonomika na to podle něj nemá

8. června 2021 15:35, Romana Navarová

Rádio Z

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhne navýšení minimální mzdy ze současných 15 200 na 18 000 korun. „Takové navýšení by znamenalo značnou zátěž pro firmy a podnikatele, ale také pro města, obce a kraje,“ říká ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

Nárůst mezd by se totiž týkal nejen soukromého sektoru, ale i toho veřejného. „V době, kdy celá ekonomika krvácí v důsledku pandemie, to není rozumný krok. Je to snaha zalíbit se voličům. Naše ekonomika na to ale nemá,“ vysvětluje ekonom, který byl hostem Romany Navarové v Byznysu na Rádiu Z. Tak razantní navýšení mezd by podle Kovandy mohlo vést k nárůstu nezaměstnanosti.

Český průmysl letos roste nejrychleji v historii České republiky. Vyplývá to údajů Českého statistického úřadu. Za duben vzrostl průmysl v Česku v meziročním srovnání o 55 procent. Dosavadní rekord tak byl nyní překonán více než dvojnásobně. „To je opravdu impozantní výsledek. Je to dáno ale také tím, že meziroční srovnání vychází z nízké základny loňského dubna, kdy byl průmysl zasažen mnohem více než během podzimní vlny,“ dodává Kovanda.

Rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Lukášem Kovandou si můžete poslechnout zde: 

Odebírat