Byznys Romany Navarové

Ekonom Lukáš Kovanda: Po krizi čipové nastává krize hořčíková. Inflace může letos dosáhnout 7 procent

26. října 2021 14:45, Romana Navarová

Rádio Z

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu opět klesla. Snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. „Po krizi čipové nastává krize hořčíková, což vede k tomu, že se zhoršuje nálada v tuzemském průmyslu tolik závislém na autovýrobě,“ vysvětluje člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda. 
Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. „Projevují se dvě hlavní šmouhy na tom postcovidovém ekonomickém zotavování. Tou první je světová výrobní a přepravní krize, která se velmi zásadně projevuje v oblasti výroby automobilů, na které je Česká republika zásadně závislá,“ říká Kovanda

Krize dopadá nejen na největší automobilky, ale i na jejich subdodavatele. „Autoprůmysl celosvětově čelí nejen čipovému hladomoru, ale nově také hořčíkovému hladomoru,“ vysvětluje Kovanda v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová. Čína, která produkuje 85 procent hořčíku, se potýká s vážnými problémy v dodávkách elektřiny pro výrobní podniky. Hořčík je přitom zásadní v hliníkových slitinách, které se používají při výrobě automobilů. Nálada spotřebitelů se zhoršuje především vlivem rostoucí inflace. Převládají obavy z toho, že se inflace do konce roku ještě zrychlí. A k tomu podle očekávání Kovandy také nakonec dojde. „Inflace se může dostat až do pásma 6 až 7 procent,“ předpovídá Kovanda.

Poslechněte si další díl pořadu Byznys na Rádiu Z. Hostem moderátorky Romany Navarové byl ekonom Lukáš Kovanda.

Odebírat