Byznys Jaroslava Dědiče

Ekonom Petr Bartoň: Zvyšování hypoték se nevyhneme, inflace vždy nejvíce trestá ty neaktivní

4. listopadu 2021 15:06, David Rathous

Rádio Z

Česká národní banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 pct. bodu na 2,75 procenta. Jde o největší zvýšení od roku 1997. Důvodem je vývoj inflace. To povede k dalšímu zdražování hypoték, upozorňuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň a varuje: „Zvyšující se inflace vždy nejvíc trestná ty neaktivní.“
Česká národní banka zvyšuje základní úrokovou sazbu pravidelně od června tohoto roku. Po posledních dvou zasedáních bankovní rady ČNB sazby přitom výrazně akcelerovaly. To povede k dalšímu zdražování úvěrů a hypoték. Bartoň zdůraznil, že k tomu ale nedojde bezprostředně. Banky reagují na kroky ČNB s jistým časovým odstupem. Ne vždy přitom banky zdražují hypotéky v takové míře, o kolik centrální banka zvedla své sazby. Důvodem je konkurence na bankovním trhu. „V dlouhodobém horizontu se zvyšování hypoték nevyhneme, budou ale růst pomaleji,“ předvídá ekonom.

Bartoň neočekává, že by centrální banka v příštích letech přistoupila ke snižování sazeb. „Vzhledem k inflaci si musíme uvědomit, že sazby jsou záporné. Pokud dnes někdo platí hypotéku s 2,5 procenty, tak při pětiprocentní inflaci si reálně půjčuje za záporný úrok,“ vysvětluje Bartoň. Zatímco ceny úvěrů rostou, úroky z vkladů v bankách zůstávají na velmi nízkých hodnotách. „Zvyšující se inflace vždy nejvíc trestná ty neaktivní,“ varuje ekonom.

Na to, jaké míry inflace v konečném důsledku dosáhne, má vedle jiných faktorů významný vliv také tzv. inflační očekávání, proti kterému centrální banka bojuje svou politikou i prohlášeními. Současná vlna inflace je ale především nákladová, vysvětluje Bartoň v Byznysu na Rádiu Z, kde byl hostem moderátora Jaroslava Dědiče. „Není to proto, že by lidé chtěli více spotřebovávat, je to hlavně proto, že klesla výroba. Nákladová inflace byla v západní světě naposledy v 50. letech díky ropnému šoku,“ dodává Bartoň. Zatímco zdražování plynu by podle něj mohlo brzy zpomalit, u elektřiny v nejbližších letech nevidí důvod, proč by měla začít zlevňovat.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s ekonomem Petrem Bartoněm.