Byznys Romany Navarové

Ekonom Petr Musil: Nedostatek čipů je důsledkem obchodní války Donalda Trumpa s Čínou

19. října 2021 14:04, Romana Navarová

Rádio Z

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Shodla se na tom včera tripartita. „Krize zdravotní se přelila v krizi čipovou a automobilky nemají z čeho vyrábět,“ vysvětluje ekonom Petr Musil z Vysoké školy polytechnické Jihlava.
Automobilka Škoda Auto od pondělí dočasně výrazně omezila nebo úplně zastavila výrobu vozů. A to ve všech třech závodech - v Mladé Boleslavi, Kvasinách i ve Vrchlabí. Vláda se proto s představiteli odborů a podnikatelů dohodla na aktivování programu Antivirus. Podpora se bude týkat také subdodavatelů.

S nedostatkem čipů se průmysl potýká už řadu měsíců. Prognózy na zlepšení tohoto stavu se přitom různí. „Chvíli slyšíme, že krize poleví začátkem příštího roku. Na jaře se mluvilo dokonce o druhé polovině letošního roku. Termín, kdy bychom se mohli dostat do normálu, se neustále posouvá,“ říká Musil v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Příčinou nedostatků čipů je podle ekonoma i obchodní válka, kterou vedl bývalý americký prezident Donald Trump s Čínou. Musil dodal, že by v Evropě mělo pravděpodobně dojít k urychlené výstavbě továren na produkci čipů, aby se snížila závislost na čínském trhu. Tématem rozhovoru bylo také zdržování cen energií.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Petrem Musilem.

Odebírat