Interview Martina Kováře

Ekonom Vladimír Pikora: Bojím se, že po volbách bude vládnout levice, která šetřit neumí. Co nezakážou, to zdaní

31. května 2021 18:55, Martin Kovář

Rádio Z

„Inflace je něco, čeho se bojí celý svět. Není to problém jenom České republiky. Myslím si, že u nás růst cen nebude tak dramatický jako jinde,“ říká ekonom Vladimír Pikora, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Podle Pikory se inflace bojí především Američané. Důležité bude, jak na růst cen zareagují centrální banky. Ekonom očekává, že Česká národní banka by mohla ke zvýšení úrokových sazeb přistoupit už v červnu. Evropské centrální banky přitom už několik let drží úrokové míry v záporných hodnotách. To je podle Pikory špatně. ČNB má na rozdíl od eurozóny kladné úrokové sazby, i tak jsou ale velmi nízko. Tématem rozhovoru byl také evropský fond pro obnovu a modernizaci ekonomiky, ze kterého Česko získá téměř 200 miliard korun. „Je to úplná šílenost. Od ministryně Maláčové slyšíme, že by tyto peníze mohly být použity jako zdroj financování důchodové reformy. Ta by tak byla po dobu pěti let financována z evropských peněz. Nevíme ale, co bude pak. Je to nejhorší možnost, jak peníze vyhodit z okna,“ říká Pikora.

Peníze by se podle něj měly použít především na technologie. Pikora kritizuje EU za to, že vychází z předpokladu, že je možné se stále dokola zadlužovat. Česká republika by se měla pokusit zabránit tomu, aby dluh rostl tak dramaticky jako nyní. Nezbytná je podle ekonoma také důchodová reforma. „Bojím se, že po volbách přijde k moci levice a ta šetřit neumí. Umí jen rozdávat. Očekávám, že místo toho, aby se škrtalo, tak se budou zvyšovat daně,“ dodává ekonom.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal ekonom Vladimír Pikora. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat