Interview Martina Kováře

Europoslankyně Kateřina Konečná: Babiš není levicový ani pravicový. Je tam, kde mu to vyhovuje

2. června 2021 18:19, Martin Kovář

Rádio Z

Hostem Interview Martina Kováře byla europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Já si nemyslím, že pan premiér Babiš je levicový nebo pravicový. Je prostě tam, kde mu to vyhovuje a podle toho dělá svůj volební program,“ říká europoslankyně.

Konečná je přesvědčená o tom, že pokud by KSČM v roce 2018 nesouhlasila s tolerancí vlády Andreje Babiše, vznikla by vláda hnutí ANO spolu s ODS. „Po tom, co jsem si zažila Topolánka a Nečase, jsem si nedovedla představit, že tohle je ta správná cesta pro Českou republiku,“ vysvětluje Konečná. KSČM podporovala vládu Andreje Babiše téměř celé funkční období. Nedávno se však strana rozhodla toleranci vypovědět. „S vládou Andreje Babiše jsme měli podepsaný toleranční patent, a to by se mělo ctít. K prvnímu vážnému rozkolu došlo při hodnocení programových priorit. Posledním momentem bylo 10 miliard korun, které dostala armáda,“ říká europoslankyně. Komunisté totiž požadovaly, aby tyto peníze byly použity na řešení problémů s koronavirem.

Tématem rozhovoru bylo také hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. KSČM zatím svůj postoj nezveřejnila. Ve hře jsou podle Konečné dvě varianty. Buď se komunističtí poslanci vysloví pro nedůvěru, nebo opustí sál. Co Konečnou vedlo ke vstupu do komunistické strany? „Měla jsem názory a postoje, které splňoval pouze program KSČM. Když jsem nastupovala na vysokou školu, tak se hodně začalo řešit školné a různé zdražování. Chodila jsem na hodně brigád, abych vůbec mohla studovat,“ vzpomíná europoslankyně. Další motivací pro Konečnou byla zahraniční politika. Velkým mementem pro ni byla válka v Jugoslávii. 

Pozvání do Interview Martina Kováře přijala europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Poslechněte si záznam rozhovoru:

Odebírat