Ranní host

Film Každá minuta života o výchově metodou Kamevéda vzbuzuje vášně. Miško byl ale šťastný, vysvětluje režisérka Erika Hníková

13. října 2021 12:35

RádioZET.cz

Zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal český dokument režisérky Eriky Hníkové Každá minuta života. Film vypráví o manželích ze Žiliny, kteří se rozhodli vychovávat svého syna Miška podle metody zvané Kamevéda – ta se zaměřuje na komplexní rozvoj dítěte hned po jeho narození. Film ale vzbudil mezi diváky velké vášně.
Kamevéda je založena na vyváženém poměru intelektuální a pohybové výchovy a na výchovném působení jeden na jednoho (rodič – dítě) především v období předškolního věku. Tuto metodu vymyslel Pavel Zacha, který ji sám uplatnil při výchově svého syna, který teď hraje v nejprestižnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL. Film dokumentuje jeden rok v životě této rodiny, kdy se rodiče svému synovi věnují opravdu naplno. Podle Hníkové věnují rodiče Miškovi opravdu sto procent svého času a energie, a právě to je důvodem, proč její film vzbuzuje takové vášně.

„Rodiče minimálně pracují, mohou si to dovolit. Nebo pracují po nocích na úkor sebe. Nemají zájmy, nemají přátele. Od rána do večera jsou permanentně s ním,“ popisuje Hníková. Maminka na svého syna mluví německy, Miško je proto bilingvní. Hraje také na piano i na bicí. „Je to taková multiprůprava a je to pro rodiče psychicky i fyzicky velmi náročné,“ říká režisérka, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Film není k rodině nijak kritický, cílem je přiblížit její život divákům. Ti nejprve podle Hníkové přemýšlí nad příběhem, který viděli. Posléze je film přiměje zamyslet se nad sebou. „A to je to, co pak vzbuzuje ty hrozné vášně,“ vysvětluje Hníková. A přiznává, že i ona sama po roce stráveném v této rodině přemýšlela o tom, jak vychovávala své dítě. „Byla jsem tím mírně zděšená a pokládala jsem si otázku, jaké má Miško asi dětství. Pak jsem ale viděla, že je šťastný,“ dodává režisérka.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s režisérkou Erikou Hníkovou.

Odebírat