Interview Martina Kováře

Filozofka Anna Hogenová: Práce bude ubývat. Pak nastanou šílené problémy, protože současný člověk neumí žít ve volném čase

12. července 2021 17:55, Martin Kovář

Rádio Z

„Hrozně mi vadí, že se tady hrozně lže,“ říká filozofka Anna Hogenová. Ještě horší je ale podle ní to, že si na lež lidé zvykají. Přiznala, že v současném světě se jí nežije jednoduše. „Někdy je to tak smutné, že potřebuju zalézt a hledat se a znovu načerpat sílu do dalších dnů,“ dodává filozofka.

Hogenová, která byla hostem Interview Martina kováře, označuje současnou dobu jako „příliš pozdní nebo postmoderní“. Každý má v této době svou pravdu a svůj svět. Každý také může být prezidentem. Chybí zde pravdivost. Svět po pandemii je podle Hogenové jiný, než byl před ní. „Lidé si uvědomili, že svět není naplněn jen ontickou nouzí, to jest, že peníze nejsou jen na toto a ono, ale že je tady také nouze, která je naprosto nepochopitelná a které nerozumíme. Narážíme na zeď něčeho, co nás má v moci,“ vysvětluje Hogenová. Touto ontologickou nouzí je podle ní právě pandemie, která lidstvo dusí. Ještě přitom není konec, myslí si filozofka.

Pandemie otřásla jistotami, které si lidé upevňovaly po celá desetiletí. Najednou se ale lidé museli zastavit a naučit se být sami. „Najednou se na člověka navalila zodpovědnost. Věděl, že je blízko smrti. Možnost smrti tady byla a ta člověka nutí přemýšlet,“ říká filozofka. Očekává, že zavedený pracovní pořádek se bude měnit. „Nevím přesně jak, ale práce bude ubývat. Pak nastanou šílené problémy, protože současný člověk neumí žít ve volném čase tak, aby byl tvůrčí a měl pocit plnosti,“ dodává Hogenová. Základní nepodmínění příjem bude v budoucnu podle ní nevyhnutelný.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijala filozofka Anna Hogenová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat